Po 11 rokoch samých výhier sa prepísala história: Slovenská trénerka prežíva veľké sklamanie

Slovenská basketbalová trénerka Natália Hejková Slovenská basketbalová trénerka Natália Hejková Zdroj: Profimedia

BRNO - Basketbalistky ZVVZ USK Praha prehrali v druhom ligovom finále na palubovke Žabin Brno 69:71 a v najvyššej domácej súťaži utrpeli prvú porážku od roku 2013.

Zverenky trénerky Natálie Hejkovej, ktoré útočia na 18. titul a štrnásty za sebou, zaváhali po rekordnej sérii 301 víťazstiev. Stav série je 1:1, ďalší duel sa bude hrať v piatok v Prahe.

Hráčky USK stratili v záverečnej štvrtine 15-bodový náskok a po dramatickom závere prehrali o dva body. Nepomohol im ani výkon nemeckej pivotky Nyary Saballyovej, ktorá zaznamenala double double za 24 bodov a 11 doskokov. Najlepšou hráčkou Žabin bola Američanka Elissa Cunaneová, ktorá si pripísala 17 bodov a 10 doskokov.

Brniansky tím bol aj doteraz posledným premožiteľom USK Praha. V roku 2013 ho ešte pod názvom IMOS Brno porazil rovnako v ligovom finále 73:72.

Do zostavy Pražaniek sa oproti úvodnému stretnutiu vrátila Valériane Ayayiová. Už v prvej štvrtine ale odstúpila kvôli zraneniu Emese Hofová. Hosťujúce hráčky zmazali v úvodnej desaťminútovke stratu 0:9 a vyhrali ju 15:13.

V druhej časti pokračovali oba tímy v dôraznej obrane. Basketbalistky USK prišli na chvíľu o ďalšiu pivotku Saballyovú, ktorá zle došliapla, v závere štvrtiny už ale bola späť. Žabiny znížili zo stavu 18:25 na rozdiel jediného bodu, tesne pred prestávkou ale vrátila hosťom náskok štyrmi bodmi za sebou Maite Cazorlaová.

Po návrate z kabín sa hra otvorila. Za USK sa rozstrieľala hlavne Saballyová, Žabiny ale ďalej držali vďaka trojkám Petry Záplatovej, Simony Sklenářovej a Elišky Hamzovej jednociferné manko. Pred záverečnou časťou strácali sedem bodov.

Obhajkyne titulu mali vydarený vstup do štvrtej štvrtiny a po šnúre ôsmich bodov získali najvyššie vedenie 62:47. Brňanky ale duel nevzdali a začali za podpory fanúšikov manko sťahovať. Päť minút pred koncom sa navyše USK vyfaulovala rozohrávačka Cazorlaová.

Žabiny v dramatickej koncovke ďalej sťahovali stratu a minútu a 13 sekúnd pred koncom otočili po trojke Záplatové stav na 68: 66. Pražanky ešte porovnali, ale domáci tím sa po dvoch trestných hodoch Emmy Čechovej a jednom Hamzovej vrátili do vedenia 71: 68.

V posledných sekundách si ešte Ezi Magbegorová vynútila dva trestné hody. Austrálčanka prvá dala a pri druhom minula, aby niektorá zo spoluhráčok doskočila a vyrovnala. Získať loptu sa podarilo Saballyovej, ale poslednú strelu s klaksónom nezužitkovala.

Viac o téme: ZVVZ USK Praha Natála Hejková