Slováci si už mohli baliť kufre: Fíni v nájazdoch udržali našu poslednú nádej!

Joonas Donskoi (vpravo) a Artyom DemkovJoonas Donskoi (vpravo) a Artyom Demkov Zdroj: SITA

OSTRAVA - Šanca slovenskej hokejovej reprezentácie na postup do štvrťfinále majstrovstiev sveta v Česku stále žije, Fíni totiž zdolali Bielorusov 3:2 po samostatných nájazdoch a aspoň trocha pomohli tímu Vladimíra Vůjtka. Slovensko však na najlepšiu osmičku potrebuje v utorok počas posledného hracieho dňa zdolať po 60 minútach USA a spoliehať sa na výhru za tri body Nórska proti Bielorusku.

Fíni sú v B-skupine na 3. priečke. Stále však môžu pomýšľať aj na postup z prvého miesta do štvrťfinále, potrebujú však zdolať Rusov a veriť v úspech SR. Všetko podstatné sa v zápase stalo v tretej tretine. Najskôr ukončil Jevgenij Kovyršin rekordnú sériu Pekku Rinneho bez inkasovaného gólu, ktorá sa zastavila na 238:50 min.

Suomi stačila na obrat necelá minúta, v 52. min najskôr skóroval v presilovke nechytateľnou strelou Joonas Donskoi a potom o 54 sekúnd neskôr aj so šťastím rozveselil fanúšikov Fínska i Slovenska Teemu Hartikainen. Bielorusi vyrovnali v záverečnej power-play, 31 sekúnd pred treťou sirénou sa presadil Alexej Kaľužnyj. V samostatných nájazdoch sa presadili všetci traja fínski strelci.

B-skupina (Ostrava)
Fínsko - Bielorusko 3:2 po sam. nájazdoch (0:0, 0:0, 2:2 - 0:0, 1:0)

Góly: 52. Donskoi (Lindell, J. Jokinen), 53. Hartikainen (Jaakola, Kemppäinen), rozhodujúci sam. nájazd Donskoi - 46. Kovyršin (Stepanov, Kulakov), 60. Kaľužnyj (S. Kosticyn, Gavrus)
Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stricker, Wehrli (obaja Švaj.) - Tošenovjan (ČR), Semjonov (Est.), 8812 divákov

Tuomo Ruutu, útočník Fínska: "Za stavu 0:1 sme prežili bez ujmy oslabenie o dvoch hráčov. To bol dôležitý moment, ktorý nás nakopol a dokázali sme skóre dvoma gólmi otočiť. Bolo by pekné zvíťaziť v riadnom hracom čase, no aj táto výhra má svoju cenu."

Dmitrij Korobov, obranca Bieloruska: "Stanovili sme si správnu taktiku na tento zápas. Naša koncentrácia bola lepšia ako v predošlých dueloch a v kľúčových momentoch sme vyhrávali osobné súboje."

Andrej Stepanov, útočník Bieloruska: "Ani po tom, čo Fíni otočili skóre, sme neprestali hrať a verili vo vyrovnanie. Nezložili sme zbrane a dosiahli nakoniec bod, ktorý je pre nás veľmi dôležitý."

Viac o téme: Bielorusko Fínsko