Slovensku sa nepodarilo rozlúčiť víťazstvom: Lotyši udreli v nadstavenom čase

Erik Jendrišek a Juris Laizans v súboji o loptuErik Jendrišek a Juris Laizans v súboji o loptu Zdroj: SITA

RIGA - Slovenská futbalová reprezentácia sa rozlúčila s neúspešnou kvalifikáciou MS 2014 v Brazílii utorňajšou remízou v Rige nad Lotyšskom 2:2. Slováci skončili v tabuľke G-skupiny na treťom mieste s 13 bodmi.

Zverenci trénera Jána Kozáka, ktorí už pred poslednými dvoma zápasmi s Grékmi a Lotyšmi nemali šancu prebojovať sa na budúcoročný finálový turnaj, vyhrali prvý polčas 2:0 gólmi Martina Jakubka a premiérovým v najcennejšom drese Kornela Salátu. Na začiatku druhého polčasu znížil Valerijs Šabala a v úplnom závere vyrovnal Nauris Bulvitis.

Slováci aj bez kvinteta chýbajúcich hráčov začali odhodlane a bojovne, ako to avizoval kouč Kozák pred zápasom. V 7. minúte aktívny Kóňa centroval na hlavu Ďuricu, ale lopta letela nad. No o dve minúty už roh Kóňu našiel na prvej tyčke Jakubka, ktorý otvoril skóre. Okamžite prišla odpoveď domácich, po centri Kovalovsa hlavičkoval nebezpečne Šabala, a následne sa neujala ani hlavička Gorkšsa. V 14. minúte sa dostal do náznaku šance rýchly Višnakovs, ale strieľal veľmi nepresne. A potom prišiel ďalší silný okamih hostí, keď sa zopakovala ako cez kopirák gólová situácia a v 16. minúte roh Kóňu našiel na prednej tyčke tentoraz naskakujúceho Salátu - 2:0 pre SR. Hostia boli lepší, Kuckov center na hlavu Jakubka sa v 21. minúte neujal, ani pekná individuálna akcie Ďuriša, ktorý strieľal mimo. Slováci boli v tejto fáze koni, v 32. minúte dobre hrajúci Kóňa našiel výbornou prihrávkou Jendrišeka, ale jeho strela šla tesne vedľa ľavej žrde Kolinkovej brány. Do konca polčasu si Kozákovci náskok už postrážili.

Slovákom ušiel začiatok druhého dejstva, po nakopnutej lopte sa rútil stredom nekoncentrovanej obrany hostí na Kozáčika Šabala a umnou strelou zo 16 metrov znížil. Domáci mali tlak, Slováci sa nevedeli dostať do hry a prišli aj o zraneného Jakubka, ktorého v 56. minúte musel vystriedať Bakoš. Práve tomu po prudkom centri Šestáka chýbalo v 59. minúte pár centimetrov do zakončenia v päťke. Domáci boli draví, neustále hrozili, ale chýbala im finálna fáza. Vyrovnať ale mohli v 74. minúte, keď Ďuricovu unikol Višnakovs, bežal sám na Kozáčika, ale ten obetavým zákrokom výborne zmaril šancu útočníka domácich aj za cenu bolestivého stretu. V nervóznom závere sa už šance nerodili, hostia odolávali pokusom výberu Mariansa Paharsa, no v nadstavenom čase to už nezvládli a inkasovali. Po rohu sa lopta vrátila do ohňa a tam ju v skrumáži Bulvitis poslal do siete hostí.

Lotyšsko - Slovensko 2:2 (0:2)
Góly: 47. Šabala, 90.+2 Bulvitis - 9. Jakubko, 16. Saláta, ŽK: Šabala, Višnakovs, Lazdinš - Kucka. Rozhodovali: Aranovski - Bekker, Šlončak (všetci Ukr.), 3814 divákov.

Lotyšsko: Kolinko – Kovalovs, Bulvitis, Gorkšs, Rode, Maksimenko - Laizans (53. Zjuzins) - Fertovs, Šabala, Lazdinš - Višnakovs (85. Verpakovskis)

SR: Kozáčik - Pekarík, Saláta, Ďurica, Švento - Kóňa, Kucka (86. Pečovský) - Šesták (62. Guédé), Ďuriš, Jendrišek - Jakubko (56. Bakoš)

Ján Kozák (tréner SR): "Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. V prvom sme boli kompaktní, dobre sme kombinovali, dali dva krásne góly po štandardných situáciách. Mali sme aj ďalšie možnosti, hráči boli aktívni, pohybliví. V závere prvého dejstva však domáci pritvrdili, na čo som hráčov počas prestávky v kabíne upozorňoval, aby boli mužnejší. Dostali sme zbytočný gól hneď v úvode druhého polčasu, domácich tento úspech nakopol a hýrili aktivitou. Vyhrávali súboje, my sme strácali ľahké lopty. Mužstvo, ktoré vedie po prvom polčase 2:0, by malo zvíťaziť. Nemôžeme byť spokojní. V prvom polčase sme ukázali kvalitu aj srdce, v druhom to nebolo ono."

Marians Pahars, tréner Lotyška: "Dnes moji chlapci v druhom polčase zabojovali a dokázali vyrovnať. Čo si budeme hovoriť, Slováci sú silný súper, majú dobrých hráčov v európskych klubov."

Juraj Kucka: "V druhom polčase sme prestali hrať, mali sme to dobre rozbehnuté a stačilo to udržať a hrať v kľude. My sme znervózneli, púšťali sme ich do šancí a oni to využili. Bolo to našou pasivitou, nehrali sme tak ako v prvom polčase. Oni to vycítili a využili. V prvom polčase bolo dobré, že sme dali rýchle góly, no nemôže sa stať, že si takto pustíme zápas."

Ján Ďurica, kapitán SR: "My sme prestali hrať v druhom polčase. Chýbal nám pohyb. Každý z nás si mal zobrať viac zodpovednosti na seba. Oni hrali úplne inak ako v prvom polčase."

Kornel Saláta, obranca SR: "Prvý polčas sme hrali dobre, dali sme dva góly. Do druhého sme išli s tým, že nedostaneme gól. A hneď sme ho inkasovali. Je to veľká škoda."

Tomáš Kóňa: "V šatni sme si hovorili, aby sme neprestali hrať, no chvíľková nekoncentrácia na začiatku druhého polčasu posadila Lotyšov na koňa. Dostali sme gól a už hrali s veľkým rizikom a vyvrcholilo to tou poslednou minútou, keď po rohu vyrovnali. Hrali na troch útočníkov, robilo nám to problém. My sme nevedeli podržať loptu. Sme sklamaní."

Peter Pekarík (obranca SR): "Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. V prvom sme sa dostali do dvojgólového vedenia. Po zmene strán u nás nastala zmena a z toho pramenili dva inkasované góly. Priznávam však, že za druhý polčas sme si o to koledovali."

Matúš Kozáčik (brankár SR): "Myslím si, že sme dnes mohli vyhrať, mrzia ma góly na začiatku druhého polčasu a najmä ten v závere. Pri druhom góle boli pri mne dvaja hráči, ďalší dvaja na zadnej žrdi a dotlačili loptu do bránky. Je to pre nás škoda."