Slovan získal ďalší cenný skalp, Omsk odchádza bez bodu

Radosť hráčov zo Slovana po góleRadosť hráčov zo Slovana po góle Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava nastúpili po štvordňovej prestávke na siedmy zápas Kontinentálnej hokejovej ligy. Do hlavného mesta Slovenska zamieril jeden z najbohatších klubov súťaže a adept na celkový triumf - Avangard Omsk. Podobne ako Petrohrad však aj tento ruský klub odchádza bez zisku bodu. Slovan si po dobrom výkone pripísal ďalšie 3 body po výhre 4:2.

Hneď v prvom zápase sa gólovo presadil aj navrátilec zo zámoria Ľubomír Višňovský. Zverenci trénera Rostislava Čadu odohrajú ďalší duel v pondelok 24. septembra od 19:00 proti Barysu Astana. Kazachstanský klub si spravil chuť víťazstvom u lídra súťaže, v Prahe zdolala Lev 4:2.

Slovan - Omsk 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
Góly: 9. Šatan (Mikúš), 24. Vondrka (Bližňák, Miklík), 26. Višňovský (Hudáček), 51. Hudáček (Šatan, Sigalet) - 27. Zaborský (Belov, Popov), 30. Popov. Rozhodcovia: Bondari, Buľanov - Metalnikov, Sirotkin, vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 10.055 divákov (vypredané)

Slovan: Janus - Višňovský, Boumedienne, Vondrka, Bližňák Miklík - Ďatelinka, Štajnoch, Bartovič, Ölvecký, Kukumberg - Sigalet, Tabaček, Hudáček, Lipiansky, Šatan - Luža, Mráz, Mikúš, Šťastný, Dravecký.

Omsk: Kuznecov – Salmela, Belov, Škoula, Pivtsakin, Pujats, Lyamin, Valentenko, Volkov – Záborský,Popov, Perezhogin – Pianov, Siomin, Ivanov – Pervushin, Taratukhin, Nesterov – Mozer, Zherebtsov, Orlov

Brankára hostí preveril ako prvý Šťastný, ale jeho strela Kuznecova nezaskočila. V ďalších minútach nemal zápas príliš vysoké tempo, obe mužstvá vychádzali zo zabezpečenej obrany. Prvá veľká šanca prišla až v siedmej minúte, keď Bartovič zblízka vypálil, Kuznecov jeho pokus zneškodnil. O dve minúty však už brankár hostí kapituloval. Po viacerých strelách sa k odrazenému puku dostal kapitán domácich Šatan, obkorčuľoval bránku a šikovne ho zasunul do siete - 1:0. Hostia mali možnosť vyrovnať počas asi 30-sekundovej presilovky o dvoch hráčov, no napriek veľkej snahe sa im to nepodarilo. Pri hre piatich na piatich mal mierne navrch Slovan. Do dobrých príležitostí sa dostali Bartovič, Sigalet aj Ölvecký, ale v prvej tretine už gól nepadol.

V ďalšej sa s nimi roztrhlo vrece. Slovan udrel dvakrát v priebehu dvoch minút. Najprv zakončil peknú akciu prvého útoku Vondrka a po ňom sa trafil aj nový muž v "belasom" drese Višňovský, ktorému od mantinelu nabil Hudáček.

Trojgólové vedenie však domácim nevydržalo dlho. Hostia v 27. minúte využili presilovku zásluhou Záborského, ktorý sa najlepšie zorientoval pred ležiacim Janusom a dotlačil puk do siete. Na druhej strane potešila fanúšikov pekná individuálna akcia Draveckého, ale vzápätí išiel na trestnú Hudáček a Omsk znížil na 2:3. Popov ustál tvrdý súboj s obrancom a presnou strelou prekonal Janusa.

Dynamický hokej pokračoval aj v tretej tretine. "Belasí" ju odštartovali presilovkou, no bez výraznejšieho efektu. Vzápätí zavarila Slovanu prvá formácia hostí s aktívnym Záborským a Janus mal plné ruky práce. V ďalších minútach tempo zápasu gradovalo a puk lietal zhora dolu. Hostia záver duelu nezvládli, keď doplatili na vylúčenia. V 51. minúte zahral Slovan výbornú presilovkovú akciu. Sigalet naznačil strelu, no nahral Šatanovi, ktorý poslal pred bránku strieľanú prihrávku a Hudáčkovi stačilo nastaviť hokejku - 4:2. Ďalšie zbytočné fauly hostí a Slovan mohol definitívne rozhodnúť počas dvojnásobnej výhody, presilovka mu však nevyšla. Hostia ešte skúsili hru bez brankára, ale na výsledku sa už nič nezmenilo.

Rostislav Čada, tréner Slovana: "Chcem sa poďakovať za ocenenie nášho výkonu od súpera. Dnešný zápas splňoval všetky podmienky moderného hokeja. Veľké nasadenie, bojovnosť a prevažovali fyzické riešenia. Myslím si, že sa tam opakovala rovnaká situácia, tréner hostí ju nazval "blackoutom" a ja s tým plne súhlasím. Strelili sme dva rýchle góly, ktorými sme sa dostali do vedenia 3:0, no namiesto toho, aby nám pomohli, dovolili sme súperovi znížiť dvoma gólmi v oslabení. V tretej tretine sme bojovnosťou a taktickou hrou udržovali výsledok. Veľmi nám pomohla podpora divákov, vďaka čomu sme vyhrali."

Petri Matikainen, tréner Omska: "Dnes to bol skvelý zážitok a skvelá atmosféra v tejto hale. Bol to veľmi ťažký duel vo vysokom tempe. Gratulujem Slovanu k víťazstvu. Začali sme trochu pomaly. Prvá tretina bola vyrovnaná, v druhej sme mali taký mentálny výpadok a dostali sme dva ľahké góly. Prehrávali sme 0:3 predtým, ako sme si uvedomili, že musíme začať hrať. Potom sme začali forčekovať, drať sa pred bránku a dali sme dva rýchle góly. V druhej a tretej tretine sme mali ďalšie šance na vyrovnanie, no robili sme chyby a mali sme veľa vylúčení."

Ľubomír Višňovský: "Hral som skoro po šiestich mesiacoch zápas a aj pred ním nohy už trošku ťaželi, ale som rád, že som to zvládol. Nebolo to úplne najlepšie, cítim, že sa mám ešte veľa zlepšovať. Pri vyvážaní pukov som si nebol istý, skákali mi, ale aspoň viem, čo a ako môžem a troška som sa otestoval. Dúfam, že to bude lepšie. Pocit po zápase je neuveriteľný. Ďakujem ľuďom za to, že prišli a dúfam, že nám budú pomáhať celú sezónu. Dostali sme hlúpe góly, ale to je hokej. Som rád, že sme ukázali silu tohto tímu. V tretej tretine sme to udržali a ešte sme dali gól."

Tomáš Záborský: "Zápas bol vyrovnaný, no potom sme dostali dva rýchle góly po sebe a ťažko sa to obracalo. V presilovkách sme sa snažili dostať späť, no prišli zlé vylúčenia v strednom pásme a vylúčenie, keď nás poslali do oslabenia 3 na 5, kde faul na brankára vôbec nebol. Dostali sme štvrtý gól, Slovan to vzadu zavrel a nám sa už nepodarilo skórovať."

Miroslav Šatan: "Chceli sme využiť všetky šance. Vyšiel nám úvod druhej tretiny, ale potom jej záver nebol dobrý. Boli tam na našej strane zbytočné vylúčenia a oslabenia, to bolo niečo, čo sme neurobili dobre. Nakoniec, v tretej tretine sme duel zvládli a dali tretí gól, aby sme to upokojili."

ONLINE KOMENTÁR:

----------

Ďakujeme za pozornosť, vidíme sa opäť v pondelok na zápase Slovan - Astana.

- Najlepšími hráčmi zápasu boli vyhodnotení Ľubomír Višňovský a Tomáš Záborský.

- 60. min: Prázdnu bránku netrafil Vondrka, fanúšikovia ďakujú tímu za skvelý výkon. Slovan sa ubránil tlaku a pripísal si ďalší mimoriadne cenný skalp po výhre 4:2.

- 59. min: Omsk bez brankára, skúša to so šiestimi hráčmi v poli.

- 59. min: Oddychový čas hostí, mexické vlny sa valia štadiónom.

- 59. min: Štadión už stojí na nohách a aplauduje svojim miláčikom za ďalší skvelý výkon. Navyše je tu aj mexická vlna.

- 58. min: Višňovský predviedol skúsenosti proti Nesterovovi, ten nemal v súboji o puk nárok.

- 57. min: Zápas sa blíži ku koncu, Slovanisti sa už viacmenej koncentrujú iba na defenzívu, Omska sa snaží o záverečný nápor.

- 55. min: Omsk sa s prehľadom ubránil, hrá sa v plnom počte.

- 54. min: Nesterov po návrate z trestnej lavice okamžite v brejku po nepresnej prihrávke domácich, ale jeho efektné zakončenie úspech neprinieslo.

- 53. min: Na ľadovej ploche sa to vyostruje. dve minúty inkasoval aj Pervušin za nedovolené bránenie.

- 51. min: Uff, tvrdý moment. Nesterov v strednom pásme zostrelil Štajnoch.

- 50. min: Hudáček šikovne tečoval Šatanovu strelu od modrej a po 34 sekundách využíva presilovku - 4:2.

- 50. min: Slovan sa usadil v útočnom pásme a Žerebcov si pomohol iba faulom.

- 49. min: Štajnoch dôrazne bránil Pervušina a zbúral s ním Janusa aj bránku.

- 49. min: Hra sa zrýchlila, sledujeme hokej z jednej strany na druhú. Na hosťoch je jasne viditeľná snaha o strelenie tretieho gólu.

- 47. min: Ďalší výborný pokus slovenského legionára, Omsk teraz vyvinul veľký tlak.

- 47. min: Popov dostal skvelú prihrávku od Záborského, jeho tvrdý projektil skončil vo výstroji Janusa.

- 46. min: Nesterov skúšal prestreliť bombou Janusa, puk išiel tesne nad, následne pokus Pivtsakina z rovnakej pozície.

- 45. min: Omsk sa ubránil a hneď vzápätí pohrozil práve Salmela.

- 44. min: Šatan kúzlil s pukom, pred bránkou clonili Lipiansky a Hudáček. Viac ako minúty držali Slovanisti súpera v jeho tretine.

- 43. min: Vylúčenie na strane hostí, Salmela dostal 2 minúty za podrazenie.

- 41. min: Prvá minúta III. tretiny na "vyžehlenom" ľadovom zrkadle bez vážnejšieho vzruchu, čosi sa snažil vymyslieť Kukumberg.

- Druhá tretina je za nami, videli sme v nej až štyri góly a kvalitný hokej. Strely: 26:19.

- 40. min: V poslednej minúte II. tretiny ešte snaha domáceho tímu, ale aj záverečný nápor hostí a Janus mal čo robiť.

- 38. min: Slovanu sa ale darí úspešne brániť, Kukumberg odviedol skvelú prácu pri napádaní.

- 36. min: Boumedienne nedobrovoľne opúšťa ľadovú plochu, jeden z rozhodcov opäť videl držanie, ktoré si nikto na štadióne ani nevšimol.

- 36. min: Višňovský predviedol svoju silnú stránku a povodil hráčov súpera, lenže jeho príhrávke chýbala presnosť.

- 34. min: Belasí sa však vôbec nedostali do koncovky a táto početná výhoda im rozhodne nevyšla.

- 32. min: Prvú presilovku si zahrá aj Slovan, Nesterov dostal menší trest za seknutie.

- 31. min: 51 sekúnd stačilo Omsku na využitie početnej výhody, Popov zavesil nad lapačkou Janusa - 3:2.

- 31. min: Obecenstvo silno protestuje, Hudáček si veľmi neochotne sadá na trestnú lavicu za hákovanie.

- 28. min: Peknou akciou sa predviedol Dravecký, Kuznecov si už dal pozor.

- 27. min: Omsk okamžite odpovedá. Po nenapádnej akcii bol na správnom mieste Záborský a doklepol puk  za Janusa - 3:1.

- 26. min: Sovan je pri chuti, Hudáček perfektne nabil Višňovskému a ten si otvára účet v KHL - 3:0!

- 25. min: Do podobnej situácie sa rútil Šťastný s Draveckým, prvý menovaný však teraz zvolil strelu, ktorú Kuznecov vyrazil.

24. min: O pár sekúnd sa však Slovan dočkal! Rýchly protiútok predviedol Bližňák, načasoval ideálnu prihrávku Vondrkovi a ten nemal problém zasunúť puk - 2:0!

- 23. min: Udrieť mohol Kukumberg, keď ho ideálnou prihrávkou pred bránkou našiel Bartovič. Kuznecov predviedol skvelý reflex.

- 22. min: Omsk vstúpil do diania aktívnejšie, na jeho hráčoch je vidieť, že chcú veľmi vyrovnať. Slovan však zatiaľ pozorne bráni.

- 21. min: Začalo sa druhé dejstvo.

- Tak prvú prestávku oživilo dianie v hľadisku. Hlásateľ zamieril do hľadiska, kde fanúšik Michal v priamom prenose cez veľkoplošnú obrazovku a pred tisíckami divákov požiadal priateľku Denisu o ruku. Tá bola šokovaná, ale po pár sekundách so zasnúbením súhlasila a odpovedala: "Jasné!"

- Koniec I. tretiny, ktorú Slovan vyhral 1:0 vďaka gólu Šatana. Strely na bránu 15:9.

- 20. min: Záverečné sekundy priniesli ešte dôrazný prienik Kukumberga, ale neujala sa ani dorážka Bartoviča.

- 19. min: Šatanov útok na ľade poriadne pozvŕtal formáciu Avangardu, tí nevedeli kam skôr skočiť.

- 18. min: Slovan sa teraz nasťahoval pred Kuznecova a nepríjemnou strelou ho preveril Boumedienne.

- 16. min: Omsk viditeľne ožil a snaží sa vyrovnať. Puk lieta pred Janusom z každej strany.

- 15. min: "My sme Slovan a my sme tu doma," skanduje celý štadión. Fanúšikovia si pýtali vylúčenie aj na druhej strane, zákrok na Miklíka zaváňal podrazením.

- 14. min: Slovanisti v plnom počte, Omsk ešte zostal pred Janusom a roztočil kolotoč.

-13. min: Boumedienne už na ľade, najväčšiu šancu mal Záborský, Omsku chýbaj pokoj pri poslednej a gólovej prihrávke.

- 12. min: Kuršné chvíle pre domácich, Štajnoch doplnil na trestnej lavici kolegu a je tu 33-sekundové dvojnásobné oslabenie.

- 11. min: Slovan zatiaľ zvláda oslabenie, Boumedienne dokonca z posledných síl zaútočil, ale už nestihol vystreliť ani prihrať a puk mu vzali.

- 10. min: Sigalet ihneď po vhadzovaní pritvrdil a odsedí si 2 minúty za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou.

- 9. min: Z ničoho nič tu máme prvý gól Slovana. Po menšom závare sa perfektnou individuálnou akcio prezentoval Šatan - 1:0. Presne toto je to, čo ikona slovenského hokeja ovláda dokonale. Obišiel celú bránku z ľavej strany a pohodlne zasunul puk do opustenej svätyne gólmana Kuznecova.

- 7. min: Prvý strelecký pokus Višňovského zblokovala obrana hostí.

- 6. min: Tempo zatiaľ vôbec nie je vysoké, oba tímy sa však pomaly dostávajú do tradičnej KHL-rýchlosti. Obecenstvo sa ich snaží motivovať skandovaním.

- 4. min: Omsk prvýkrát pred Janusom, ten si pripísal iba propagačný zákrok.

- 3. min: Michal Vondrka sa šikovne uvoľnil, ale už nemal dostatok síl v koncovke.

- 1. min: V prvej útočnej akcii Slovan, je to však skôr také "oťukávanie".

- Tradičné rituály pred brankármi, aréna si zakričala meno Višňovského a môže sa ísť na prvé vhadzovanie.

Ľubomír Višnovský opäť v drese Slovana Bratislava

- Hostia v bielych dresoch sú na ľade, aplauz zožal hráč s číslom 67 - Záborský. Vzápätí prichádzajú aj domáci hokejisti v tradičných modrých dresoch. Obrovský potlesk celého hľadiska pre navrátilca Višňovského. Nasledujú štátne hymny.

- 5. minút do začiatku stretnutia, aréna sa zapĺňa. Vstupenky na tento zápas sa nedali zohnať už začiatkom týždňa.

- Špecifický zápas čaká aj na Tomáša Záborského, ktorý patrí k najväčším hviezdam Omsku a minulý rok bol najlepších kanonierom európskych súťaží.

Tomáš Záborský s číslom 67

- Tímy majú za sebou rozkorčuľovanie.

- Tréner Rostislav Čada môže prvýkrát počítať s Ľubomírom Višňovským, ktorý nastúpi v prvej obrane s Boumedienneom.

- Vítame vás na zápase KHL medzi Slovanom Bratislava a Avangardom Omsk.

• Zdroj: športky, ts, TASR, SITA, youtube