Chvály na Sagana: Fenomén ako Messi, silák ako Armstrong

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: steephill.tv

ROUEN - Slovenský cyklista Peter Sagan po dvoch etapových víťazstvách na Tour de France a vynikajúco rozbehnutej sezóne potvrdzuje svoju príslušnosť k absolútnej elite.

Svetové médiá začali šprintéra z tímu Liquigas-Cannondale porovnávať s rannými výkonmi najlepších, či legendárnych cyklistov medzi profesionálmi. Šéf konkurenčnej stajne Sky Dave Brailsford dokonca prirovnal Sagana k futbalovej hviezde Lionelovi Messimu.

Sagan na Tour de France vyhral úvodnú etapu, čím sa stal najmladším etapovým víťazom na týchto pretekoch od zápisu Lance Armstronga. Američan mal 21 rokov pri svojom premiérovom etapovom triumfe v 8. etape v roku 1993. Historicky najmladším etapovým víťazom na Tour de France je 19-ročný Talian Fabio Battesini z roku 1931.

Držiteľ zeleného trička na Toure de France má iba 22 rokov, no bývalý britský šampión Sean Yates ho prirovnáva k sedemnásobnému víťazovi Tour Armstrongovi. Sagan na svojej premiérovej Tour ukoristil víťazstvo v prvej a tretej etape, vo štvrtej obsadil piatu priečku, v druhej šiestu a v prológu bol s 24-sekundovou stratou na víťaza na 52. pozícii.

"Lance bol v mladosti veľmi podobný. Tiež bol výbušný a silný," mieni Yates. "Podobné znaky je vidieť aj u Sagana."

Sagan sa s Armstrongom stretol na trati v roku 2010, keď sa Američan po druhý raz vrátil do súťažnej cyklistiky. Yates si spomína, že na pretekoch v Austrálii videl Sagana v úniku spolu s Armstrongom.

"Šliapal naplno a nevyzeral byť unavený. Pomyslel som si - kto je ten chlapec?," skonštatoval Yates. "Som si istý, že ešte vyhrá známe preteky," dodal bývalý kolega Armstronga z tímu Motorola, ktorý označil Sagana za "fenoména".

Sagan sa po triumfe v tretej etape stal iba tretím cyklistom za posledných 25 rokov, ktorý pri svojej premiére na Tour vyhral viac ako jednu etapu. Naposledy sa to podarilo bývalému majstrovi sveta Tomovi Boonenovi v roku 2004. Ďalším jazdcom s podobným úspechom za posedné štvrťstoročie je Holanďan Jean-Paul van Poppel z roku 1987.

Po "obehnutí" súperov v zákrute pri záverečnom stúpaní do cieľa prirovnal šéf tímu Sky Dave Brailsford Sagana k argentínskemu futbalistovi Lionelovi Messimu.

"Je to ako keby ste sledovali Messiho pri futbale," povedal Brailsford. "Víťazí s takou ľahkosťou, až je to fenomenálne."

A práve spomínanú ľahkosť pri etapových finišoch mu závidia mnohí profesionálni cyklisti. Sagan sa navyše cyklistikou baví a tak si pri dojazdoch neodpustí ani rôzne sarkastické a oslavné gestá. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) zatiaľ nezaviedla pravidlá, ktoré oslavné gestá pri dojazde sú zakázané. Všetko tak záleží na kreativite a energii cyklistov.