VIDEO Holanďania na pokraji katastrofy, fantastický obrat Čechov v závere duelu

Gregory van der Wiel je nespokojný so žltou kartouGregory van der Wiel je nespokojný so žltou kartou Zdroj: SITA

AMSTERDAM - Futbalisti Holandska si výrazne skomplikovali situáciu v boji o postup na EURO 2016. "Oranjes" vo štvrtok doma prekvapivo prehrali s Islandom 0:1 a v tabuľke kvalifikačnej A-skupiny stratili na lídrov ďalšie body. Druhé miesto za Islandom si poistilo Česko, ktoré v Plzni vydrelo triumf nad Kazachstanom 2:1 až v druhom polčase. Island je už jednou nohou na záverečnom turnaji.

Holanďania mali pred duelom s Islandom nôž na krku a hoci mali v amsterdamskej Aréne hernú i streleckú prevahu, napokon si v nej pripísali prvú prehru v súťažnom dueli. Domáci už po polhodine hry prišli o prísne vylúčeného obrancu Bruna Martinsa Indiho a do ešte hlbšej krízy dostali v 51. minúte, keď sa hostia ujali vedenia presným zásahom Gylfiho Sigurdssona z pokutového kopu. Favorit už ani v zúfalej záverečnej snahe nedokázal skórovať.

Česi s Kazachstanom ratovali body až v závere. Zverenci kouča Pavla Vrbu sa dlho nevedeli vyrovnať s úlohou jasného favorita a na štadióne v Plzni si vypočuli piskot už v prvom polčase, po ktorom prehrávali 0:1 po gólovej hlavičke Jurija Logvinenka. Až po zmene strán sa domáci presadili a hrdinom sa stal striedajúci Milan Škoda, ktorý štvrťhodinu pred koncom vyrovnal a v 86. minúte zaznamenal aj víťazný gól.

Bodovú stratu Holandska dostatočne nevyužilo Turecko, pretože s Lotyšskom iba remizovalo 1:1. Radosť na tribúny štadióna Konyasporu priniesol v 77. minúte Selcuk Inan, ale hostia v nadstavení získali cenný bod.