VIDEO Žiline sa rozplynul sen o Európskej lige: Po urputnom boji v Bilbau tesná porážka

Hráči Athletica Bilbao a MŠK Žiliny zvádzali urputné súbojeHráči Athletica Bilbao a MŠK Žiliny zvádzali urputné súboje Zdroj: athletic-club.eus

BILBAO - Žilinčanom sa nepodarilo dokonať prekvapenie a po domácej výhre 3:2 po famóznom obrate neuspeli na ihrisku Bilbaa. Na horúcej baskickej pôde svojmu súperovi podľahli 0:1 po góle Elustonda a so súťažou sa kvôli pravidlu o počte strelených gólov, ktoré Athletic strelil dva, lúči.

Už od začiatku mali miernu prevahu domácI futbalisti, hoci prvú šancu si vypracovali Žilinčania. V 3. minúte skončila lopta po ich nebezpečnom rohovom kope a skrumáži v šestnástke tesne mimo brány. Obrovskú šancu mal o desať minút neskôr Markel Susaeta, ktorý využil chybu obrany "Šošonov" a ocitol sa sám pred Volešákom, bránu však netrafil.

Defenzíva hostí chybovala opäť v 24. minúte. Bilbao najskôr zahodilo dve veľké šance, no po tečovanej strele Elustonda spoza šestnástky sa ujalo zaslúženého vedenia. Strelec gólu potom o čosi neskôr zahodil superšancu, keď sa po rohovom kope ocitol zoči-voči Volešákovi, no slovenský brankár ho skvele vychytal. Na druhej strane pohrozil Jelič, no s jeho strelou gólman Herrerín nemal problém.

Obraz hry sa v druhom polčase veľmi nezmenil, viac vyložených šancí mali domáci. Už na začiatku mohol ale vyrovnať Paur, dlho však váhal so strelou, ktorú mú následne zblokovali. 61. minúta priniesla ďalšiu infarktovú situáciu pred bránou nášho zástupcu, ale Susaeta opäť zahodil nemožné, keď z bezprostrednej blízkosti nedokázal umiestniť loptu do prázdnej brány.

Tréner Guľa sa snažil oživiť hru striedaním, keď Jeliča nahradil na krídle Čmelík. Jeho aktivita na pravej strane priniesla pre Žilinu niekoľko sľubných príležitostí, ale gólovo sa neujala ani jedna. V 80. minúte sa slovenský vicemajster dožadoval pokutového kopu, keď Paura snažiaceho sa o hlavičku zrazil k zemi Laporte, ale píšťaľka rozhodcu Strömbergssona zostala nemá. Bilbao už potom výsledok ukontrolovalo a po záverečnom hvizde mohlo oslavovať postup do skupinovej fázy EL. Nič na tom nezmenil ani pokus Škriniara v poslednej akcii zápasu, keď jeho nie príliš prudkú hlavičku zo sľubnej pozície zlikvidoval brankár Herrerin.

Athletic Bilbao (Šp.) - MŠK Žilina (SR) 1:0 (1:0) /prvé stretnutie 2:3, postupuje Bilbao/
Gól: 24. Elustondo. ŽK: Benat, Eraso (obaja Bilbao). Rozhodoval: Strömbergsson (Švéd.)

Bilbao: Herrerin - De Marcos, Gurpegi, Laporte, Lekue - Elustondo, Benat - Susaeta (85. Rico), Eraso (73. Aketxe), Viguera (57. Sabin) - Aduriz
Žilina: Volešák - Mabouka (81. Mihalík), Vavro, Škriniar, Mazáň - Pečovský - Paur, Káčer (88. Špalek), Bénes, Jelič (67. Čmelík) - William

Adrián Guľa (tréner Žiliny): "Vôbec sme neboli ďaleko od postupu, ale, samozrejme, rešpektujem silu protivníka. Hrali sme otvorene, domáci sa dostali do šancí. Podržal nás brankár Miloš Volešák, vďaka nemu sme boli blízko do poslednej sekundy. V koncovke nám chýbalo viac pokoja, chlapci však majú môj veľký obdiv."

Viac o téme: MŠK Žilina Athletic Bilbao
  • Zdroj: TASR, sportky.sk