Finálové poníženie Rusov: Kanaďania majstrami sveta po neuveriteľnom debakli!

Hokejisti Kanady a trofejouHokejisti Kanady a trofejou Zdroj: SITA

PRAHA - Zápas najsilnejších tímov, ten najlepší hokej na majstrovstvách sveta. Do finále postúpila suverénna a skutočne silná Kanada a vo finále si zahrá s ruskými hokejistami, ktorí v semifinále vyradili USA po výsledku 4:0. Súboj najväčších hviezd svetového hokeja sľuboval skutočne výnimočné stretnutie, to však malo od začiatku jasný priebeh. Vo finále rozdrvili v pražskej O2 Aréne obhajcov titulu 6:1 a po ôsmich rokoch sa tešili na MS zo zisku najcennejšieho kovu.

Prvá tretina priniesla svetový hokej z oboch strán, keď si oba tímy vypracovali viacero šancí. Viac práce mal predsa len ruský brankár Bobrovskij, ktorý famóznym zákrokom zabránil dorážke Couturiera najsť svoju cestu do brány. Skóre otvorila štvrtá kanadská formácia, keď strelu Ennisa z otočky do brány tečoval Cody Eakin.

Dva góly v neuveriteľne krátkom čase: na 3:0 zvyšil Crosby, Seguin o minútu na to na 4:0. Rusi to budú mať veru ťažké...

Posted by Šport v RTVS on Sunday, May 17, 2015

Aj druhú tretinu načala "checking line", keď nádhernú individuálnu akciu predviedol Ennis. Kanadský útočník obkrúžil Bobrovského bránku a zasunul puk do svätyne ešte predtým, než sa ruský gólman stihol presunúť k druhej tyčke. Následne sa osmelili aj Rusi, veľkú šancu zahodili Plotnikov a Malkin, na druhej strane mal blízko ku gólu Crosby. "Sid the Kid" sa nakoniec dočkal v 28. minúte a o chvíľu na to už na hrozivých 4:0 zvyšoval po fantastickej prihrávke Girouxa útočník Dallasu Tyler Seguin. Rovnaký hráč mal možnosť skórovať znovu v 35. minúte, avšak jeho strela skončila na bránkovej konštrukcii.

Kanadský gólostroj sa však neskončil ani v tretej tretine. Po viacerých možnostiach pridal piaty gól v presilovke po nádhernej prihrávke Crosby Claude Giroux, aby o niekoľko desiatok sekúnd neskôr zvyšoval už na 6:0 Mackinnon, ktorého strela spoza obrancu nešťastne prepadla Bobrovskému cez lapačku. Zborná sa dočkala aspoň čestného úspechu, za ktorý mohol Malkin po teči Mozjakinovej delovky od modrej. Do konca zápasu sa už skóre nemenilo. Pre Rusko sa finále skončilo sklamaním, ambície tímu boli vyššie a hráči chceli odohrať minimálne dôstojnejšiu partiu. Kanaďania sa tak mohli radovať zo zaslúženého triumfu na celom turnaji.

Vítame vás pri on-line prenose.

Góly: 19. Eakin (Ennis, Muzzin), 22. Ennis (Eakin, Couturier), 28. Crosby (Eberle, Hamhuis), 29. Seguin (Giroux, Barrie), 49. Giroux (Crosby, O´Reilly), 50. Mackinnon (Savard) - 53. Malkin (Mozjakin)

KANADA: Smith (Jones) – Hamhuis (A), Burns, Giroux, O´Reilly, Seguin – Muzzin, Barrie, Hall, Crosby (C), Eberle – Ekblad, Savard, Duchene, Mackinnon, Spezza (A) – Wiercioch, Couturier, Eakin, Ennis, Toffoli

RUSKO: Bobrovskij (Chudobin) – Belov, Jakovlev, Plotnikov, Tichonov, Ovečkin - Kulikov, Antipin, Mozjakin, Malkin (A), Kuľjomin (A) - Čudinov, Mironov, Dadonov, Šipačov, Panarin - Tarasenko, Anisimov, Kovaľčuk (C), Širokov

Rozhodcovia:  T. Wehrli (Švajčiarsko), V. Šindler (Česko) - P. Carnathan (USA), M. Lhotský (Česko)

Viac o téme: Rusko Kanada
  • Zdroj: sportky.sk, TASR