VIDEO Košičania majstrami obratov: Po famóznej tretej tretine putujú do finále!

Zľava: Mário Kurali z Popradu, Radovan Bondra z Košíc a Matúš Kostúr z PopraduZľava: Mário Kurali z Popradu, Radovan Bondra z Košíc a Matúš Kostúr z Popradu Zdroj: SITA

KOŠICE - Hokejisti úradujúceho slovenského šampióna HC Košice zvíťazili v piatom semifinálovom zápase play off Tipsport extraligy nad HK Poprad 3:2, keď o ich víťazstve rozhodol minútu pred koncom duelu Marek Bartánus. Sériu hranú na štyri víťazné stretnutia ovládli v pomere 4:1 a postúpili do ôsmeho finále v rade, celkovo pätnásteho.

Ich finálovým súperom bude jeden z dvoch tímov HK Nitra - HC'05 Bystrica, kde je semifinálová séria po štyroch dueloch zatiaľ nerozhodná 2:2.

Domáci hokejisti začali vlažne a už v úvodnej minúte Kroták preveril pozornosť Hyláka. V 6. minúte nechali Košičania voľného Paukovčeka a ten nikým nekrytý otvoril skóre duelu - 0:1. "Oceliari" sa nevedeli presadiť cez kompaktnú popradskú defenzívu, ktorá narúšala košickú rozohrávku už v strednom pásme. Poprad si v ďalšom priebehu vytvoril ďalšie šance, keď v 14. minúte Matis trafil vonkajšiu konštrukciu košickej bránky. Už o minútu neskôr nebezpečne pálil Hvila, stav sa však nezmenil. Tri minúty pred koncom prvej tretiny sa Matis uvoľnil cez brániaceho hráča, zadovkou našiel voľného Krotáka a ten sa nepomýlil - 0:2.

Košice vstúpili do druhej dvadsaťminútovky aktívne a už v 23. minúte pálil spomedzi kruhov Suja, Kostúr spoľahlivo zasiahol. Vzápätí hrali presilovú hru 5 proti 4, no najväčšiu šancu mal v 24. minúte hosťujúci Kroták, Hylák aj so šťastím vytlačil puk mimo bránku. V polovici stretnutia košická prvá formácia zatvorila Popradčanov v ich obrannom pásme, ale ani najväčšia šanca Jenčíka po Bartošovej prihrávke neskončila gólom. V 32. minúte sa dostali do prečíslenia dvoch proti jednému Lapšanský s Bondrom, ale košický mladík, neprekonal Kostúra. Ešte v tej istej minúte sa dostal k zakončeniu Bartánus, no popradský brankár znova zasiahol. Hostia mohli zasadiť tretí úder v 39. minúte, Kroták a Suchý však neuspeli. Na opačnej strane po Spilarovej prihrávke opečiatkoval konštrukciu Kostúrovej bránky Jenčík.

Mohlo by vás zaujať: VIDEO Bystrica tentokrát doma nezaváhala a vyrovnala stav semifinálovej série s Nitrou

Košická prvá formácia zatvorila svojho súpera aj na začiatku tretieho dejstva, ale Spilarova šanca zostala nevyužitá. Ujala sa až Štrbákova strela v 43. minúte, keď kapitán domácich napriahol od modrej čiary a prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 1:2. Stav stretnutia potom vyrovnal v 46. minúte po peknom blafáku Spilar - 2:2. O šesť minút neskôr mohol strhnúť víťazstvo na popradskú stranu Paukovček, ale košický brankár podržal svoj tím. Rovnako aj v oslabení o jedného hráča v 53. minúte, keď sa pred ním ocitol osamotený Hvila. Víťazný presný zásah zaznamenal minútu pred koncom Bartánus, ktorý v páde upravil na 3:2.

HC Košice - HK Poprad 3:2 (0:2, 0:0, 3:0)
Góly: 43. Štrbák (Spilar), 46. Spilar (Bartoš, Philipp), 59. Bartánus (Cebák) - 6. Paukovček (Štrauch, Suchý), 17. Kroták (Matis, Fabian). Rozhodovali: D. Konc, Novák - Gajan, Smrek, vylúčení: 2:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 6098 divákov.

HC Košice: Hylák - Drgoň, Štrbák, Jánošík, Philipp, Cebák, Macejko, Šeda - Spilar, Bartoš, Jenčík - Kutálek, Hrnka, Sojčík - Bicek, Suja, Bartánus - Bondra, Chovan, Lapšanský

HK Poprad: Kostúr - Suchý, Kurali, Fabian, Dinda, Brejčák, Malina, Gáborčík, Makovský - Gríger, Paukovček, Bartečko - Matis, Takáč, Kroták - Hvila, Boltun, Rapáč - Štrauch, Štals, Toma

Roman Šimíček, asistent trénera Košíc: "Do prvej tretiny sme nevstúpili tak, ako sme si priali. Poprad na nás vyletel a mal veľa šancí. Ak by vyhrával i 4:0, tak sa by sa nič nedialo. Od polovice stretnutia sme naklonili zápas na našu stranu, v druhej časti sme však gól nedali. Tretia tretina potvrdili iba to ako sme hrali a podarilo sa nám dať tri góly."

Marek Bartánus, strelec víťazného gólu Košíc: "Som veľmi rád, že sa mi to podarilo rozhodnúť a nemuseli sme ísť do predĺženia. Som vďačný za to, že sme túto sériu s Popradom ukončili, pretože bola naozaj náročná. Výsledok 4:1 na zápasy neodzrkadľuje to, ako Poprad hral. Bol to zdatný súper."

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Škoda dnešného zápasu. Opäť sme mali dobrú úvodnú tretinu, dobre sme sa pohybovali a výkon sme korunovali dvoma gólmi. Škoda druhej tretiny, kde Arne Kroták mal dokonca v našom oslabení čistú šancu a potom ešte jednu. Myslím si, že za stavu 3:0 by sme ten zápas dotiahli do víťazného konca. Nevyšiel nám začiatok tretej tretiny. Chyby, ktoré sme urobili nás stáli víťazstvo a nakoniec i celú semifinálovú sériu."

Matúš Kostúr, brankár Popradu: "Stalo sa nám to v Košiciach po druhýkrát. V prvej tretine sme boli jednoznačne lepší a myslím si, že pohybom sme Košičanov zaskočili. Od druhej tretiny však začali preberať iniciatívu a v tretej sme urobili zbytočné chyby, ktoré nás stáli výsledok."

Viac o téme: HC Košice HK Poprad