VIDEO Piešťany s majstrom z Košíc vyrovnali stav štvrťfinálovej série, Nitra krok od postupu

Gólové oslavy hokejistov PiešťanGólové oslavy hokejistov Piešťan Zdroj: SITA

PIEŠŤANY - Hokejisti ŠHK 37 Piešťany triumfovali vo štvrtom štvrťfinále extraligovej play off nad HC Košice 3:1 a vyrovnali stav série na 2:2 na zápasy. Piaty duel je na programe v nedeľu o 17.00 h v Košiciach.

Na rozdiel od tretieho zápasu začali aktívnejšie hostia z Košíc, ale svoj tlak ani šance do úvodného gólu nepretavili. Zastavili ich dve vylúčenia, ktoré domáci nevyužili, ale deväť sekúnd po skončení druhej presilovky sa spoza brány natlačil pred Hyláka Petráš a otvoril skóre stretnutia. Gól ešte potvrdil videorozhodca. Košičania sa snažili vyrovnať, ale aktivita Spilara gól nepriniesla.

V úvode druhej časti mohol vyrovnať Lapšanský, ale prestrelil poloodkrytú bránu až nad plexisklo. Keď chyboval Kotaška a Kutálek sám pred Šúrekom neuspel, prišiel trest. Za seknutie sa nechal vylúčiť Sojčík, Konečný sa natlačil pred bránu a skackajúci puk „upratal“ za Hyláka Mišura – 2:0. Na rozdiel troch gólov mohol zvýšiť Pašek, ale už prekonaného Hyláka zachránila žrď a z následných dorážok sa neujala ani jedna.

Košičania sa snažili vrátiť do stretnutia, ale Lapšanský nepremenil svoj únik, ani svoju dorážku počas vylúčenia Holoviča. Postupne tlak „oceliarov“ stúpal a korunoval ho v 57. minúte Spilar, ktorý sa sťahovačkou zbavil obrancu a strelou na bližšiu žrď prekvapil Šúreka – 2:1. Na začiatku 59. minúty vyhodil puk mimo hracej plochy Kotaška a majstrovi sa naskytla možnosť vyrovnať. Tréner Oremus odvolal Hyláka a Košičania hrali presilovku 6 na 4. S tou však vôbec nenaložili dobre a strelou do prázdnej brány spečatil triumf „havranov“ Pašek – 3:1.

ŠHK 37 Piešťany - HC Košice 3:1 (1:0, 1:0, 1:1) - stav série 2:2
Góly: 14. S. Petráš, 37. Mišura (R. Konečný), 59. Pašek - 57. Spilar (P. Bartoš)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Baluška, Lokšík - Sčensný, Stanzel, 2203 divákov

Piešťany: Šúrek - Leppänen, Brňák, Škadra, Šedivý, Kotaška, Leško, Rais, Bučka - Haring, Peško, S. Petráš - Holovič, Pašek, Stupka - T. Klempa, Mišura, R. Konečný - F. Hudec, Vaculín, Románek

Košice: Hylák - Štrbák, E. Černák, Philipp, A. Jánošík, Macejko, Cebák, Šeda, Drgoň - Jenčík, P. Bartoš, Spilar - Lapšanský, Hrnka, Bicek - Sojčík, Matúš Chovan, Kutálek - Hiňďoš, Suja, R. Bondra

Jozef Krišák, asistent trénera Piešťan: „Sme radi, že po včerajšom zápase sme ustáli prvú tretinu a dali sme aj gól. Chalani si začali veriť a išli sme za víťazstvom. Mali sme dnes viac šťastia ako súper a podržal nás aj brankár. Chalani bojovali, sme radi, že sa po včerajšku zdvihli a zdolali sme favorita.“

Peter Oremus, tréner Košíc: „Úvod sme mali lepší, ako v predošlom zápase. Vytvorili sme si aj šance, ale ich realizácia nebola podľa našich predstáv. Gól, ktorý sme strelili, prišiel neskoro. Mali sme dať gól v druhej tretine, keď sme mali šance. Nestalo sa a s jedným gólom sa nevyhráva.“

Nitra úradovala v Martine

Hokejisti HK Nitra zvíťazili vo štvrtom šťvrťfinále extraligovej play off nad domácim MHC Mountfield Martin vysoko 7:0 a v sérii vedú 3:1 na zápasy. Piaty duel je na programe v nedeľu o 17.00 h v Nitre, domáci HK si v ňom môže vybojovať postup do semifinále.

Jubilejný stý extraligový súboj týchto súperov vyznel jasne pre favorizovanú Nitru. Hostia začali náporom a už po 41. sekundách sa ujali vedenia, keď Lelkeš na dvakrát potrestal chybu domácej obrany. Aj v ďalších minútach bola Nitra pri streleckej chuti. V tretej minúte Bajtek pred domácim brankárom ešte nespracoval puk, ale potom ho vyskúšali Ordzovenský s Königom. Mountfield sa prvýkrát dostal do útočného pásma až v 6. minúte pri presilovke, šancu si však nevypracoval. Prvýkrát Valenta ohrozil až v 12. minúte Zucker. V 16. minúte, keď sedeli na trestnej lavici Šugár a Smrek, hostia využili dvojnásobnú presilovku za 18 sekúnd a H. Ručkay pridal druhý gól. V 18. minúte sa síce Varga dostal do palebnej pozície, ale mieril vedľa.

Druhá tretina sa hrala pod taktovkou hostí. Dôraznejší a rýchlejší hráči spod Zobora využili zaváhanie martinských hráčov pred vlastnou bránkou v 22. minúte a Školiak pridal tretí gól. O 91 sekúnd už viedli hostia rozdielom štyroch gólov, keď Slovák vyhnal z bránky Čecha, ktorého nahradil Dzubina. Ten vydržal s čistým kontom len do 26. minúty, keď ho prekonal Tománek. Domáci boli súci na hodenie uteráka. V 27. minúte už viedol favorit 6:0 po strele Bajteka a hra domácich pôsobila chaoticky a zúfalo. Hostia si s nimi robili čo chceli a hralo sa prakticky len na jednu bránku. Až potom hostia poľavili, Martin sa ako-tak vzchopil a zastavil gólostroj Nitry. V útoku však bol naďalej bezzubý, Fujerík a Bílek netrafili ani z veľkých šancí.

Strelecká impotencia Martina pokračovala aj v tretej tretine. Neboli schopní ani z vyložených šancí streliť čestný úspech. Nitra už hrala len toľko koľko potrebovala. Kontrolovala hru a v 47. minúte strelila siedmy gól, ktorým Lelkeš uzavrel skóre stretnutia. Zápas sa už len dohrával a Valent si vychytal čisté konto. Naopak, Martinčania si vypili kalich horkosti až do dna a ich biedny výkon najmä v 2. tretine neospravedlňuje ani neúčasť šiestich hráčov základnej zostavy.

MHC Mountfield Martin - HK Nitra 0:7 (0:2, 0:4, 0:1) - stav série: 1:3
Góly: 1. Lelkeš (J. Štefanka), 16. H. Ručkay (Stümpel, P. König), 22. R. Školiak, 23. Marek Slovák (R. Školiak), 26. Tománek (Lukáš Novák), 27. Bajtek (Michal Novák, J. Ručkay), 47. Lelkeš (F. Kuzma, Bajtek)
Vylúčení: 7:11 na 2 min, navyše: T. Varga 5+DKZ a Kolba (obaja Martin) 10 min za údery, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, T. Orolin - Korba, Rovenský, 3200 divákov

Martin: J. Čech (23. Dzubina) - Dlouhý, I. Ďatelinka, M. Dvořák, Smrek, Rusina, Kolba, Fillo, Šugár - Važan, J. Svoboda, Zucker - Bílek, Fujerík, T. Török - Podziňš, Macho, T. Varga - Pokrivčák, Dírer, O. Jokeľ

Nitra: Valent - P. König, Ordzovenský, Mezei, Milo, F. Kuzma, Michal Novák, Piačka, E. Bednár - Lukáš Novák, Stümpel, Tománek - Pupák, J. Štefanka, Lelkeš - H. Ručkay, R. Školiak, Marek Slovák - J. Ručkay, Bajtek, R. Mráz

Michal Beran, asistent trénera Martina: "Po úspešnom včerajšom zápase inkasovaný gól v úvode dnešného i potom ten druhý výrazne poznačili náš výkon. V druhej tretine sme chceli hrať lepšie, ale namiesto toho sme dostali ďalšie góly a priebeh sme už potom nezvládli. Chýbali nám citeľne viacerí hráči zo základnej zostavy. Sme sklamaní."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Dosiahli sme dôležitý výsledok. Víťazstvo na ľade súpera v play off sa dvojnásobne cení. Kým včera sme doplatili na slabú produktivitu, dnes sme domácich zmrazili rýchlym gólom v úvode a hlavne v druhej tretine sme strieľali góly zo všetkých pozícií. Domáci tým boli veľmi zaskočení a v závere sme už hru kontrolovali."

Viac o téme: HC Košice ŠHK 37 Piešťany
  • Zdroj: TASR, SITA