VIDEO Bystrica sa jediným gólom dostala do vedenia s Trenčínom, Poprad triumfoval vo Zvolene

Hráči z HC ‘05 Banská Bystrica po strelení úvodného góluHráči z HC ‘05 Banská Bystrica po strelení úvodného gólu Zdroj: SITA

BANSKÁ BYSTRICA/ZVOLEN - Hokejisti HC ´05 Banská Bystrica vstúpili úspešnejšie do štvrťfinálovej série Slovnaft play-off Tipsport extraligy, keď v pondelok na vlastnom ľade zdolali Duklu Trenčín futbalovým výsledkom 1:0. V ďalšom stretnutí hokejisti HK Poprad zvládli lepšie tretiu tretinu a vo vyrovnanom zápase vyhrali na ľade Zvolena 4:3.

V prvom štvrťfinále play off hokejovej extraligy HC'05 Banská Bystrica zdolala Duklu Trenčín tensým rozdielom 1:0, keď o víťazstve rozhodol gól Kudrnu už v 26. min, odvtedy sa Trečania len márne usilovali prekonať brankára Košarišťana, vrátane 16-sekundovej power play v samom konci zápasu.

Len veľmi ťažko sa hráči dostávali do zakončenia a keď aj vystrelili, bolo to bez razancie, alebo väčšej presnosti. Obaja brankári sa puku spočiatku dlho nedotkli. V 8. min po Daniškovom pokuse zasiahla lapačka Košarišťana, v 10-tej skúšal Konráda v bránke Kudrna, takéto strely však nemali šancu na úspech. V presilovkách narástla snaha, v 13. min sa v početnej výhode neujal bekhend Kozáka, v 17. min nádejne zapôsobil teč Melichárka, ktorému chýbala väčšia presnosť. Asi najväčšiu šancu spálil z Trenčanov po brejku Melichárek v oslabení, aj po ňom sa len márne čakalo na gól. V 20. minúte sa ponúkla pre domácich presilovka a strela Guimonda, alebo pokusy Handzuša a Surového v bezprostrednej blízkosti bránky len znásobili očakávanie.

V úvode druhej tretiny zazvonila po strele Hlinku v 22. min pravá žŕdka, ktorú potvrdil aj videorozhodca. O tri minúty neskôr Mikula nevyužil ďalšiu vhodnú parketu a jeho strela len oviala bránku. Domáci v 26. min vymysleli situáciu, na ktorú dlho čakali. Aj keď Kudrna nebol vo výhodnej pozícii, obkorčuľoval bránku, tiesnený z obrátky presne vystrelil a keďže brankár Konrád možno jedným okom sledoval aj nátlak dotierajúceho Handzuša, prvýkrát kapituloval.

V tretej tretine hosťom nič nezostávalo, len viac pridať v ofenzíve, čo v 43. min využil Kafka a s jeho bekhendom mal Konrád dosť práce. V rovnakej minúte Kadura taktiež nenaplnil túžbu divákov, hosťom z nádeje neubral, najmä keď v 47. min Handlovský úplne zbytočne v strednom pásme fauloval. Neschopnosť Trenčanov gólovo zakončiť bola očividná, v 55. min ich navyše mohol potopiť v šanci Hudec, keby trafil bránku. Domáci brankár Košarišťan si udržal čisté konto až do konca a výrazným spôsobom prispel na tesné víťazstvo 'baranov'.

HC'05 B. Bystrica - Dukla Trenčín 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Gól: 26. Kudrna (Kousalík). Rozhodcovia D. Konc, M. Novák - Gajan, Smrek, vylúčení 3:4, navyše Handlovský 10 min za napadnutie hlavy a krku - 10 min Novajovský za napadnutie zozadu, presilovky 0:0, v oslabení 0:0, zmeny: 30. navyše M. Rosandič, 54. Lamper, 2123 divákov. Stav série 1:0.

HC'05 B. Bystrica: Košarišťan - Čížek, Gründling, Kousalík, Bambúch, Guimond, Biro, M. Rosandič - M. Hudec, Handzuš, Kudrna - White, Kytnár, Surový - Kafka, Heizer, Handlovský - Kadura, Zigo, Matoušek - Lamper

Dukla Trenčín: Konrád - Bokroš, Kozák, Andersons, Dudáš, Hatala, Novajovský, Hochel, Habšuda - Melichárek, Nemec, Šišovský - Petrovický, Hlinka, Mikula - Razingar, Stantien, Koyš - Briestenský, Daniška, D. Hudec

Miroslav Chudý, tréner B. Bystrice: "Bol to typický zápas v play off. Prvý býva veľmi dôležitý, čakali sme takýto priebeh, aj s chudobnými gólmi. Teraz sme ho strelili my, v obrane sme hrali organizovane veľmi dobre. Aj nám nešli presilové hry, bolo to vydreté víťazstvo a mimoriadne cenné."

Roman Stantien, tréner Trenčína: "Čo povedať, tak ako sme prehrali 0:1, mohli sme aj vyhrať. Bol to úplne vyrovnaný zápas, rozhodol jeden gól. Nula na konte strelených gólov spočívala v tom, že sme hrali zle presilové hry a  obrancovia súpera to zvládli veľmi dobre, my sme sa nevedeli cez nich presadiť. Okolo bránky to dobre pokryli a brankár Košarišťan zachytal výborne."

Poprad uspel vo Zvolene

Hokejisti HK Poprad vyhrali v prvom štvrťfinálovom zápase play off Tipsport extraligy na ľade HKm Zvolen 4:3 a v sérii hranej na štyri víťazstvá sa ujali vedenia 1:0. Hostia o svojom triumfe rozhodli dvoma gólmi v záverečnej tretine. Druhý zápas je na programe v utorok o 17.00 h opäť vo Zvolene.

Zápas sa začal naozaj svižne a hneď v 2. minúte preveril Šimka Paločko a na domácej strane pohrozil tečom Slobodovej strely Bortňák. V 5. minúte Boltun nebezpečne dorážal Paločkovu strelu, ale Šimko bol na mieste. Domáci o minútu neskôr mali prvú tutovku v zápase, ale Škvaridlo sám medzi kruhmi trafil iba Kostúra. V 9. minúte Rapáč korčuľoval úplne sám na Šimka, ale vo finálnej fáze prestrelil bránu. Skóre otvoril v 12. minúte popradský obranca Fabián, strelou švihom od ľavého kruhu. V 15. minúte už bolo vyrovnané, keď sa Michal Chovan preštrikoval sám až pred Kostúra a krásnym blafákom vyrovnal. V 16. minúte hrali hostia presilovku a za Šimkom zazvonila tyčka. Následne hrali hostia dokonca 65-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, ale nedokázali ju využiť. Prvú tretinu ukončila presilovka domácich, ale ani tí z nej nič nevyťažili.

Druhá tretina začala podobne ako prvá. Pološance sa rodili na oboch stranách. V 24. minúte mieril tesne vedľa Sýkora. Z protiútoku však udreli domáci a peknú prihrávku Chovana od mantinelu premenil strelou bez prípravy Jurík. Zvolen zapol na vyššie obrátky a o dve minúty mali domáci ďalšiu šancu, keď Pulišovej strele z prvej chýbali iba centimetre. V polovici zápasu mal vyrovnanie na hokejke Matis, na prvýkrát mu to nevyšlo. Následne si však popradský útok vypracoval drtivý tlak, ktorý nakoniec skončil gólom a Matis sa po druhýkrát tešil už oprávnene. O dve minúty však domáci išli po druhý raz do vedenia, keď Škvaridlo jemne tečoval Juraškovu strelu. V 36. minúte mal šancu na vyrovnanie Takáč, puk skončil pod nič netušiacim Šimkom, ale nemal ho kto doraziť do siete. Druhú tretinu dohrávali domáci v oslabení, keď trestnú lavicu zohrievali najprv Ďaloga a po ňom Škvaridlo, ale domáci oslabenia ustáli.

Hostia začali tretiu tretinu presilovkou, ale hneď ako skončila, korčuľovali Jurík so Škvaridlom na samotného obrancu, no nakoniec z toho nič nebolo. V 44. minúte hrali presilovku, tutovku zahodil Bagín, následne však domácim hráčom unikol nestarnúci Kroták a vyrovnal na 3:3. O minútu neskôr už hostia viedli, keď sa z bezprostrednej blízkosti presadil tečom Gríger. Na domácich akoby "padla deka". V 54. minúte mali hostia prečíslenie dvoch na jedného, šanca z toho nakoniec nebola, ale o minútu neskôr za Šimkom po druhýkrát zazvonila žŕdka. V 56. minúte mal šancu na vyrovnanie Jurík, ale trafil iba Kostúra. Dve minúty pred koncom domáci za vlastnou bránkou vyrobili hrúbku a dvaja Popradčania sa mohli Šimka opýtať, kde to chce, ale Paločko nakoniec prestrelil. Domácim na vyrovnanie nestačila ani minútová hra bez brankára a Poprad sa tak ujal vedenia v sérii.

HKM Zvolen - HK Poprad 3:4 (1:1, 2:1, 0:2) - stav série: 0:1
Góly: 15. Michal Chovan (Obdržálek), 25. L. Jurík (Michal Chovan, F. Fekiač), 33. Škvaridlo (Juraško, Bortňák) - 12. Fabian, 31. Matis (Štrauch), 44. Kroták, 45. Gríger (T. Sýkora, S. Takáč)
Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: J. Konc, Jura - Orolin, J. Tvrdoň, 1896 divákov

Zvolen: M. Šimko - Juraško, Bagin, F. Fekiač, Hraško, Ťavoda, Pichnarčík, V. Fekiač, Popela - Puliš, Brabenec, Podkonický - Michal Chovan, L. Jurík, Obdržálek - Škvaridlo, Bortňák, M. Sloboda - Síkela, Kentoš, Martin Ďaloga

Poprad: Kostúr - Kurali, R. Suchý, Dinda, Fabian, Malina, Kasík, Gaborčík, Makovský - Gríger, Paukovček, T. Sýkora - Kroták, S. Takáč, Paločko - R. Rapáč, Boltun, Hvila - Matis, Štals, Štrauch

Josef Turek, tréner Zvolena: "Rozhodla situácia za stavu 3:2, keď sme viedli a mali sme presilovku. Bagin bol sám pred brankárom a namiesto toho, aby bolo 4:2, sme z protiútoku dostali lacný gól, podobne ako prvý. Séria nekončí, je to iba prvý zápas, ešte nás Poprad musí trikrát poraziť. My ešte vydolujeme nejaké veľké sily a budeme sa snažiť sériu zdramatizovať. Gratulujem Popradu k víťazstvu."

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Vždy je dôležitý vstup do play off. Škoda prvej tretiny, nájazd Rapáča či presilovka 5 na 3 sa musí využiť v takomto play off zápase. Škoda, že sme to nevyužili, mohli sme zápas rozhodnúť skôr. Súpera sme prestrieľali asi raz toľko, mali sme aktivitu a aj keď sme prehrávali, zaslúžene sne napokon vyhrali. Som rád, že sme po stránke taktickej i hernej tento dnešný zápas zvládli."

Viac o téme: HK Poprad Dukla Trenčín HKM Zvolen HC'05 B. Bystrica
  • Zdroj: TASR, SITA