Štvrtá etapa Rely Dakar skončila pre Slovákov úspešne: Svitko a Jakeš v prvej dvadsiatke

Štefan Svitko obsadil v stredajšej 4. etape na Rely Dakar 2015 deviate miestoŠtefan Svitko obsadil v stredajšej 4. etape na Rely Dakar 2015 deviate miesto Zdroj: SITA

COPIAPO - Slovenský motocyklista Štefan Svitko obsadil v stredajšej 4. etape na Rely Dakar 2015 deviate miesto, keď prišiel do cieľa so stratou 13:51 min na víťaza Joana Barreda Borta zo Španielska. Druhý slovenský zástupca Ivan Jakeš skončil napokon 14. so stratou 15:30 min.

Prvé informácie z Jakešovej oficiálnej fanúšikovskej stránky hovorili o tom, že slovenský reprezentant skončil 26. so stratou takmer polhodiny, ktorú zapríčinil fakt, že pomáhal Samovi Sunderlandovi z Veľkej Británie. Ten si počas etapy zlomil rameno. Jakeš figuroval po prvom medzičase na 12. mieste, no potom zastavil pri Sunderlandovi, ktorého ošetroval asi 18 minút, a na druhom sa prepadol až na 54. priečku. V ďalšom priebehu sa však dobrou jazdou prebojoval dopredu a jury mu napokon odrátala iba 12 minút a 54 sekúnd, čím sa v etape posunul na 14. miesto.

Barreda Bort na Honde zvládol etapu z Chilecita do Copiapa s meraným úsekom 315 km za 3:27:28 h. Druhý prišiel do cieľa Marc Coma (Šp./KTM) so stratou 1:59 min a tretia priečka sa ušla Pablovi Quintanillovi z Čile na KTM (+2:49 min).

Na čele celkového poradia je Barreda Bort s takmer trinásťminútovým náskokom pred Comom a Portugalčanom Paulom Goncalvesom, ktorý stráca vyše 20 minút. Svitko figuruje na 11. mieste (+40:27 min), Jakeš je priebežne 19. (+58:39 h).

Medzi automobilmi vyhral v 4. etape Katarčan Nasser Al-Attiyah na vozidle Mini, ktorý si upevnil vedenie v celkovom poradí. Kamióny opäť ovládli Rusi na Kamazoch, najrýchlejší bol Eduard Nikolajev. Česko-slovenský tandem Tomáš Vrátny, Jaroslav Miškolci obsadil 9. miesto. V štvorkolkách potvrdil svoju dominanciu Poliak Rafal Sonik.

výsledky 4. etapy:

motocykle:
1. Joan Barreda Bort (Šp./Honda) 3:27:28, 2. Marc Coma (Šp./KTM) +1:59, 3. Pablo Quintanilla (Chile/KTM) +2:49, 4. Jordi Viladoms (Šp./KTM) +10:44, 5. Ruben Faria (Port./KTM) +10:55, 6. Javier Pizzolito (Arg./Honda) +11:29...9. Štefan SVITKO (SR/KTM) +13:51, 14. Ivan JAKEŠ (SR/KTM) +15:30

poradie po 4. etape: 1. Barreda Bort 13:10,33, 2. Coma +12:49, 3. Paulo Goncalves (Port./Honda) +20,29, 4. Faria +23:05, 5. Viladoms +24:51, 6. Quintanilla +30:42...11. SVITKO +40:27, 19. JAKEŠ 58:39

automobily:
1. Nasser Al-Attiyah (Katar/Mini) 3:09,18, 2. Nani Roma (Šp./Mini) +2:40, 3. Giniel de Villiers (JAR/Toyota) +2:57, 4. Yazeed Alrajhi (S.Aráb./Toyota) +3:25, 5. Stephane Peterhansel (Fr./Toyota) +5:48, 6. Bernhard Ten Brinke (Hol./Toyota) +6:10

poradie po 4. etape: 1. Al-Attiyah 12:30,44, 2. de Villiers +8:15, 3. Alrajhi +23:35, 4. Ten Brinke +42:32, 5. Krzysztof Holowczyc (Poľ./Mini) +43:36, 6. Erik Van Loon (Hol./Mini) +45,14

Viac o téme: Štefan Svitko Ivan Jakeš Rely Dakar