Dramatický Športovec roka v Česku: Kvitová vyhrala historicky najtesnejší súboj

Petra KvitováPetra Kvitová Zdroj: SITA

PRAHA - Športovcom roka 2014 sa stala tenistka Petra Kvitová. V historicky najtesnejšom hlasovaní v ankete Klubu športových novinárov wimbledonská víťazka porazila len o 10 bodov olympijskú šampiónku v snowboardcrosse Evu Samkovú. Ocenenie získala druhýkrát v kariére po roku 2011.

Tretie miesto obsadila ďalšia zlatá medailistka zo Soči rýchlokorčuliarka Martina Sáblíková. Najlepším tímom české tenistky, ktoré aj s Kvitovou vyhrali Fed Cup.

Hlasovanie žurnalistov bolo tesné, ešte tesne pred uzávierkou bola na špici medzi Kvitovou a Samkovou remíza, v závere sa jazýček na váhach priklonil ku štvrtej žene aktuálneho svetového tenisového rebríčka. Sáblíková do boja o víťazstvo nezasiahla, hoci na olympijských hrách vybojovala okrem zlata ešte striebro. Pod pomyselnými stupňami víťazov skončil trojnásobný olympijský medailista v biatlone Ondřej Moravec.

V 56. ročníku odbornej ankety, vyhlasovanej Klubom športových novinárov, rozhodli o poradí hlasy spolu 199 žurnalistov. Žena zvíťazila po deviatykrát za sebou, dominanciu nežného pohlavia podčiarkla piatym miestom ďalšia biatlonistka Gabriela Soukalová a šiestym oštepárka Barbora Špotáková. Posledným mužom na prvom mieste bol v roku 2005 hokejista Jaromír Jágr.

Športovou legendou sa stala in memoriam Miloslava Rezková-Hübnerová, olympijská víťazka v skoku do výšky z roku 1968. Cenu prevzala dcéra Linda Hübnerová z rúk Věry Čáslavskej.

Najlepším športovcom roka v juniorskej kategórii, ktorú vyhlasuje Nadácia Českej športovej reprezentácie, sa stala juniorská majsterka sveta na 10 km chôdze Anežka Drahotová.

Doteraz najtesnejšie hlasovanie v hlavnej kategórii sa datuje k roku 2007, kedy Sáblíková o 32 bodov porazila Špotákovú. Petra Kvitová bola na prvom mieste na 69 hlasovacích lístkoch, Eva Samková a Martina Sáblíková zhodne na štyridsiatich. Okrem deviateho veslára Ondreja Synka sa všetci ostatní športovci aspoň na jednom hlasovacom lístku objavili na prvom mieste.

Priamy prenos vyhlásenia z pražského hotela Hilton moderovali Lucie Výborná a Jan Pokorný, kultúrny program spestrili tanečnými vystúpeniami Samková či Synek. Slávnostný večer doplnili hudobné vystúpenia Miroslava Žbirku a Anny K.

Viac o téme: Petra Kvitová Športovec roka 2014