Mladí Slováci v štvrťfinále proti USA neprekvapili, domáci Fíni končia po dvojcifernom debakli

Reprezentanti Slovenska do osemnásť rokov na šampionáte vo FínskuReprezentanti Slovenska do osemnásť rokov na šampionáte vo Fínsku Zdroj: iihf.com

LAPPEENRANTA - Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov prehrala vo štvrťfinále na majstrovstvách sveta vo fínskej Lappeenrante s favorizovaným tímom USA 2:6. Pre zverencov Antona Bartánusa sa šampionát skončil, vo Fínsku obsadí 8. miesto. Slovensko o jednu priečku zlepší umiestnenie z vlaňajšieho šampionátu v Soči, kde hralo o záchranu. Nemcom sa podarilo vyhrať prvý z dvoch zápasov o záchranu nad Dánskom, Česi sa cez Rusov dostali do semifinále.

Američania mali štvrťfinále od úvodu pod kontrolou a Slovákom sa podarilo výsledok skorigovať až v záverečnej časti hry. Zámorský výber vyhral na strely 43:12.

Slovákom absolútne nevyšiel úvod štvrťfinále. Už po 54. sekundách hry zostal Eichel osamotený pred Tomekom a otvoril skóre. Krátko nato putovali na trestnú lavicu Halama a Grman a Američania hrali dlhú presilovku o dvoch hráčov, ktorú využili zásluhou MacLeoda.

Slovenský tím len ťažko prechádzal cez útočnú modrú a v prvej tretine ani raz neohrozil podľa štatistík IIHF priamou strelou bránku súpera. Naopak, Američania zasypali Tomeka za dvadsať minút dvadsiatimi pokusmi. V 13. min dostal Hitchcock puk do siete kopnutím korčuľou, o štyri minúty neskôr už rozhodcovia presný zásah Bjorka zblízka uznali - 3:0.

Po studenej prvotretinovej sprche išiel do slovenskej bránky Adam Húska a jeho spoluhráči sa smerom dopredu viac osmelili. Húsku privítal v 24. min v bránke gólovou strelou na 4:0 Matthews. Slováci ohrozovali bránku súpera najmä počas presiloviek. Američania na ľade dominovali a robili Bartánusovmu výberu veľké problémy.

V 47. min prekonal brankára USA tvrdou strelou nad lapačku Ferleťák. Slováci doplácali na nepresnosť v rozohrávke i časté vylučovanie, v presilovkách sa presadili MacLeod a Stevens. V 56. min využili početnú výhodu o dvoch hráčov aj hráči v bielom a Halama znížil na konečných 2:6.

Ďalším účastníkom semifinále sú Česi. Tí zdolali v Lappeenrantne rovesníkov z Ruska 3:2 po predĺžení, o víťazný gól sa postaral v 66. minúte Jakub Vrána. Ich súperom bude v semifinále Kanada, ktorá si poradila so Švajčiarskom 3:2.

Fínski hokejisti zakončili účinkovanie na domácich MS hráčov do 18 rokov zahanbujúcou prehrou. V severskom derby ich švédski rovesníci deklasovali vysoko 10:0 a nečakane ľahko postúpili do semifinále. "Tre Kronor" sa v boji o finále stretnú s USA.

Výsledok štvrtkového prvého stretnutia o záchranu na majstrovstvách sveta hokejistov do 18 rokov vo fínskej Imatre (hrá sa na dve víťazstvá): Nemecko - Dánsko 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Štvrťfinále:
Švédsko - Fínsko 10:0 (3:0, 2:0, 5:0)

Góly: 1. Nylander, 8. Roshdal, 11. Lagesson, 21. Lagesson, 23. Pettersson, 42. Andersson, 46. Elgestal, 46. Nylander, 53. Holmstrom, 55. Holmstrom

Česko - Rusko 3:2 po predĺžení (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 19. Vrána, 42. Kaše, 66. Vrána - 33. Korškov, 50. Pilipenko

Kanada - Švajčiarsko 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
Góly: 18. Virtanen, 32. Quenneville, 60. Konecny - 8. Diem, 56. Fiala

USA - Slovensko 6:2 (3:0, 1:0, 2:2)
Góly: 1. Eichel (Tuch), 4. MacLeod (Eichel), 18. Bjork (Eichel), 24. Matthews (Connor), 49. MacLeod (Tuch), 53. Stevens (Collins) - 47. Ferleťák (Ch. Jaroš), 56. Halama (Hrušík, Ferkeťák)

Vylúčení: 7:8 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Schukies (Nem.), Sergejev (Rus.) - Lazarev (Rus.), Ponomariov (Nem.), 503 divákov

Zostava:
Slovensko "18": M. Tomek (21. Húska) - E. Černák, Maier, Ch. Jaroš, Matej Moravčík, Meliško, L. Romančík, Mário Grman, Koch - J. Milý, M. Súkeľ, Matej Paločko - Ferleťák, Hrušík, M. Halama - R. Bondra, K. Pospíšil, Peter Valent - J. Tatár, Klenko, Š. Petráš

• Zdroj: SITA, TASR