Cibulkovej nepomohol ani skvelý obrat v treťom sete: Vo finále podľahla sedemnásťročnej Chorvátke

Dominika CibulkováDominika Cibulková Zdroj: SITA

KUALA LUMPUR - Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako prvá prehrala v nedeľňajšom dažďom poznačenom finále dvojhry na turnaji WTA v malajzijskom Kuala Lumpure (dotácia 250 000 USD, tvrdý povrch DecoTurf vonku) s chorvátskou sedmičkou tohto podujatia Donnou Vekičovou v obrovskej dráme za 172 minút 7:5, 5:7, 6:7 (4). Odnáša si prémiu 21 400 amerických dolárov a 180 bodov do svetového rebríčka, v ktorom figuruje na 10. priečke.

Sedemnásťročná rodáčka z Osijeku Vekičová, 95. v renkingu, sa raduje zo svojej prvej singlovej trofeje na hlavnom profesionálnom okruhu. O sedem rokov staršej Bratislavčanke odplatila dvojsetovú prehru z marcového kalifornského Indian Wells.

Cibulkovej nevyšiel úvod stretnutia, keď v piatom geme stratila podanie a Vekičová sa ujala vedenia 3:2. Zápas následne prerušili pre dážď. Vyše hodinová prestávka slovenskej jednotke pomohla, od stavu 2:4 získala tri gemy v rade a v koncovke setu slávila úspech. Na začiatku druhého dejstva riskantne hrajúca Vekičová, ktorá striedala víťazné údery s nevynútenými chybami, po rýchlom brejku odskočila Cibulkovej na 4:2.

Slovenka síce v ďalších minútach otočila na 5:4, no záver patril Vekičovej, ktorá za stavu 6:5 premenila v poradí štvrtý setbal. Mladá Chorvátka sa dostala na koňa, v rozhodujúcom dejstve si po dvoch brejkoch vybudovala náskok 4:0 a za stavu 5:2 mala k dispozícii štyri mečbaly. Cibulková ich však odvrátila, otočila na 6:5 a osude zápasu musel rozhodnúť tajbrejk. V ňom sa presadila Vekičová, ktorá za stavu 6:4 premenila po víťaznom forhende v poradí šiesty mečbal.

Pre Cibulkovú to bolo celkovo 11. singlové finále na WTA Tour. Z prvého titulu sa tešila v roku 2011 v Moskve, v júli 2012 vyhrala turnaj v Carlsbade a o 12 mesiacov neskôr triumfovala v ďalšom kalifornskom stredisku Stanford.

"Tesne po finále som možno trochu sklamaná, ale taký je tenis a šport. Zajtra sa budem pozerať na to tak, že finále je super výsledok. Tento turnaj stopercentne splnil svoj účel. Dobre som sa popasovala s náročnými podmienkami a vysokou vlhkosťou vzduchu i s tým, že som bola favoritkou. Už sa teším na antukovú časť sezóny. V Stuttgarte to nebude ľahké, no dúfam, že to zvládnem. Potom ma čakajú veľké turnaje v Madride, Ríme a grandslamový Roland Garros v Paríži, ktoré sú pre mňa veľkou výzvou. Dúfam, že s Maťom Liptákom dobre natrénujeme," povedala po zápase Cibulková.

Chorvátka mala z prvého titulu veľkú radosť. "Bolo to veľmi náročné, pretože Dominika hrala výborne. O to viac si cením, že som ju zdolala a odplatila jej prehru z turnaja v Indian Wells. Malajziu milujem a už sa teším na budúcoročný turnaj v Kuala Lumpur," povedala Vekičová po prevzatí trofeje.

Dominika Cibulková (SR-1) - Donna Vekičová (Chor.-7) 0:3 (7:5, 5:7, 6:7)

Viac o téme: Cibulková WTA Finále Dážď Prerušenie Kuala Lumpur
  • Zdroj: SITA, TASR