Veteráni na čele so Stümpelom nedali Košiciam šancu: O titule sa rozhodne až v siedmom zápase

Martin Segľa po góle do siete KošícMartin Segľa po góle do siete Košíc Zdroj: SITA

NITRA - Piatykrát o slovenskom hokejovom majstrovi rozhodne až zápas číslo sedem finálovej série. Hokejisti HK Nitra zdolali v sobotňajšom šiestom súboji HC Košice 3:1 a vynútili si siedmy duel, ktorý sa uskutoční na Veľkonočný pondelok 21. apríla v košickej Steel aréne. "Oceliari" nastúpia už na svoj tretí zápas číslo sedem vo finále, v rokoch 2008 a 2012 v ňom prehrali so Slovanom Bratislava. Naďalej však majú šancu na siedmy titul, Nitra bojuje o svoj premiérový.

Sobotňajší súboj ovplyvnil výborný nástup Nitranov, ktorí vďaka Jozefovi Stümpelovi vyhrávali od 6. min 1:0. V druhej dvadsaťminútovke pridali presné zásahy Dušan Milo a Martin Segľa a potešili vypredaný zimný štadión. V polovici tretej tretiny vykresal pre Košičanov iskierku nádeje Hinďoš, ale na zvrat to už nestačilo.

HK Nitra - HC Košice 3:1 (1:0, 2:0, 0:1) - stav série: 3:3
Góly: 6. Stümpel (R. Mráz), 26. D. Milo (Lelkeš, Nádašdi), 33. Martin Segľa - 50. Hinďoš
Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Jonák - M. Valach, Šefčík, 3600 divákov.
Zostavy:
Nitra:
Kristan - Milo, Nádašdi, König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, M. Bača, Ďurkech - Miroslav Kováčik, Lelkeš, J. Ručkay - H. Ručkay, Stümpel, Tománek - Bajtek, T. Chrenko, Martin Segľa - Piačka, Hrazdíra, R. Mráz
Košice: Staňa - Macejko, Cebák, Deyl, Klouček, Šeda, Kolba, M. Takáč - Jenčík, P. Bartoš, Spilar - M. Bartánus, T. Marcinko, Hrnka - Sojčík, Češík, Bicek - Gmitter, Jokeľ, Hinďoš – Skalický

Po úvodných gólových príležitostiach na oboch stranách otvorili skóre domáci hráči, Mráz vystrelil na bránu hostí, Staňa stratil kontrolu nad pukom a skúsený Stümpel ho doťukol za bránkovú čiaru. V závere prvej tretiny mohli domáci zaznamenať "gól do šatne", no Chrenkovu príležitosť Staňa zneškodnil.

Druhú časť stretnutia začala Nitra veľkým tlakom a v 26. minúte využila presilovku, po Lelkešovej prihrávke spoza brány prestrelil košického brankára obranca Milo. V 33. minúte domáci opäť zvýšili vedenie, Segľa vzal puk hosťom v strednom pásme a po jeho nájazde z pravej strany Staňa tretíkrát kapituloval 3:0.

Tretia tretina bola v znamení snahy hostí niečo urobiť s výsledkom a v jej polovici sa im podarilo znížiť, keď po chybe v obrane Nitry skóroval Hinďoš. Potom si už Nitrania víťazstvo vziať nenechali aj keď hostia v závere odvolali brankára a po výsledku 3:1 vyrovnali stav v sérii na 3:3.

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Z našej strany to bol dnes výkon hodný finále. Veľa ľudí si myslelo, že chlapci to už zabalia, ale výkonom sa poďakovali fanúšikom za podporu za celú sezónu. Gól, ktorý sme dostali, padol zhodou viacerých okolností, v závere sa už len dohrávalo. Verím, že v Košiciach v pondelok potvrdíme, že siedme zápasy bývajú nevyspytateľné."

Anton Tomko (tréner Košíc): "V prvých dvoch tretinách sme boli málo agresívni pred našou bránkou a pustili sme Nitru do vedenia. Ďalší gól pridali domáci z presilovej hry, potom sme znížili. Mali sme hrať celý zápas tak ako v poslednej tretine. Neskoro sme dali gól, ktorý nás nakopol do našej hry. Siedmy zápas je ten, ktorý už musí rozhodnúť. Ku komu sa prikloní športové šťastie, ten bude víťazom. Verím, že to budeme my."

• Zdroj: SITA, TASR