Slováci si napravili chuť po fiasku: Šatan dvoma gólmi rozhodol o výhre nad Francúzmi, debutoval Réway

Miroslav ŠatanMiroslav Šatan Zdroj: SITA

GRENOBLE - Slovenská hokejová reprezentácia hrá po prvej tretine v druhom prípravnom zápase vo Francúzsku s domácim výberom bez gólov 0:0. Najväčšiu šancu na skórovanie mal v Grenobli Richard Stehlík, ktorého bomba od modrej čiary opečiatkovala hornú žŕdku. Slováci mali výhodu troch presiloviek (jedna z nich bola päťminútová a jedna sa skončila po 20 sekundách), ale nič z nich nevyťažili.

Oproti štvrtkovému prvému súboju s reprezentantmi "galského kohúta" v Gape (2:4) sa v zostave opäť objavil prvý útok Miroslav Šatan, Juraj Mikúš a Ladislav Nagy, ako i obranca Karol Sloboda. Naopak nenastúpili obranca Peter Čerešňák a útočníci Martin Bartek, Tomáš Bulík a Martin Bakoš. Premiéru v reprezentačnom A-tíme absolvoval 19-ročný Martin Réway. V bránke dostal od začiatku príležitosť Ján Laco.

Druhú tretinu začali našu aktívne a už v 3. minúte využil presilovku Miroslav Šatan, po nahrávkach od Mikúša a Nagya. O päť minút zvyšoval na 2:0 Radoslav Tybor po asistenciách od Miklíka a Mihálika. Po druhom góle sa naši nechali zbytočne vylučovať, Francúzi sa však ani v presilovke o dvoch hráčov nepresadili, niekoľkokrát nás skvele podržal Laco. Slovenský gólman privádzal svojimi zákrokmi Francúzov často do zúfalstva. V poslednej sekunde druhej dvadsaťminútovky mohol pridať svoj druhý gól v zápase Tybor.

Od začiatku tretej tretiny sa hral hokej na oboch stranách, na 2:1 ale znížili Francúzi, keď Laca prestrelil Da Costa. Slováci si potom pripravili niekoľko dobrých šancí, na 3:1 zvyšoval opäť Šatan, ktorému akciu šikovne naservíroval Nagy. Veteráni tak opäť ukázali svoju silu.

V závere už len na pár sekúnd Francúzi odvolali brankára, no proti Lacovi sa nevedeli presadiť. Slováci si tak napravili chuť po prehre spred dvoch dní, hoci výkon celkovo nebol ideálny.

Slovenská reprezentácia má po štyroch stretnutiach v príprave na majstrovstvá sveta v Minsku bilanciu dve víťazstvá a dve prehry. Na budúci týždeň odohrá v Košiciach a Poprade ďalšie dva duely, na východe republiky privíta Fínsko.

Francúzsko - Slovensko 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Góly: 48. T. Da Costa (D. Fleury, Amar) - 23. Šatan (L. Nagy, J. Mikúš), 28. Tybor (Miklík, V. Mihálik), 53. Šatan (L. Nagy, J. Mikúš)
Vylúčení: 6:9 na 2 min, navyše: 15. Manavian 5+DKZ za napadnutie zozadu - 29. L. Nagy 10 min nešp. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3000 divákov

Zostavy:
Francúzsko
: Hardy - Amar, Manavian, Besh, Auvitu, Chakiachvil, Janil, Dusseau, Baazi - Ritz, Meunier, Y. Treille - Guttig, T. Da Costa, D. Fleury - Raux, B. Henderson, Lamperier - Tardif, Berthon, Beron
Slovensko: J. Laco - K. Sloboda, Marek Ďaloga, Stehlík, V. Mihálik, J. Brejčák, Švarný, Štajnoch, Valach - Šatan, J. Mikúš, L. Nagy - Miklík, Špirko, Tybor - Marcel Haščák, Lušňák, Skokan - Réway, A. Šťastný, P. Zuzin

Vladimír Vůjtek, tréner SR: "Oproti štvrtkovému zápasu sme mali dnes na ľade skúsenejšie mužstvo a zachytili sme úvod stretnutia. I keď hra bola v prvej tretine neurovnaná, skončila sa 0:0. Od druhej tretiny sme začali hrať lepšie, kolektívnejšie, presadzovali sme sa kombinačne, dali sme dva góly a zápas sme si strážili až do konca. Potešila ma aktivita hráčov, bojovnosť a ich dôraz pri napádaní. Som spokojný, keďže nám vyšli aj oslabenia, hrali sme v nich obetavo. Výborne zachytal Ján Laco. Výkon debutanta Martina Réwaya ťažko hodnotiť, tým, že nehral presilovky s oslabenia, sa na ľad dostával iba sporadicky. Sme radi, že to Šatanovi s Mikúšom a Nagyom sype, na ich výkonoch budeme stavať aj v ďalších fázach prípravy a boli by sme radi, keby im to išlo spolu aj naďalej a my s nimi mohli počítať ako jedným definitívnym útokom na šampionáte."

• Zdroj: SITA, TASR, športky