Košice po dráme krok od titulu: Bartoš v nájazdoch proti Nitre vystrelil finálový mečbal

Jiří Bicek pred bránkou NitryJiří Bicek pred bránkou Nitry Zdroj: SITA

KOŠICE - Hokejisti HC Košice zvíťazili v piatom finálovom stretnutí play off Tipsport extraligy v Steel aréne nad HK Nitra 2:1 až po samostatných nájazdoch, v ktorých rozhodol Peter Bartoš. V sérii hranej na štyri víťazstvá sa ujali vedenia 3:2.

V košickej Steel aréne začali obidve družstvá opatrne, dobre bránili a pokúšali sa o rýchle protiútoky. Postupne začali mať opticky navrch domáci hráči a v 5. minúte pohrozil z ľavej strany Bicek. Rýchly hokej s množstvom osobných súbojov pokračoval aj v nasledujúcich minútach. Do ďalšej šance sa dostal domáci Sojčík, ktorý sa pokúšal prekvapiť Kristana strelou z otočky. O dve minúty neskôr sa natlačil pred nitriansku bránku Spilar a po ňom nebezpečne zakončoval Bartoš, stav sa nezmenil. Hostia sa dostali do prvej vyloženej príležitosti v 13. minúte, keď König v presilovej hre tvrdo pálil od modrej čiary. Z následného protiútoku sa dostali do úniku dvoch proti jednému Cebák s Jenčíkom, ale druhý menovaný zoči-voči Kristanovi neuspel. Nitra preverila Staňovu pozornosť v 15. minúte po zakončení Bajteka a predovšetkým o minútu neskôr po peknej individuálnej akcii Chrenka. V závere sa ešte natlačil pred Kristana Bicek, nitriansky brankár si dal pozor.

Vstup do druhej tretiny vyšiel "oceliarom", ktorí v 23. minúte po zakončení Sojčíka z tesnej blízkosti otvorili skóre duelu - 1:0. Hostia odpovedali o tri minúty neskôr, keď prečíslenie dvoch proti jednému zužitkoval Kováčik - 1:1. Tempo hry sa stupňovalo a šance sa striedali na oboch stranách. Obrovskú šancu mal v 28. minúte Bartoš, ktorý si po sérii kľučiek položil na ľad Kristana, ale napriek tomu ho neprekonal. V 31. minúte mohli nakloniť misku váh na stranu Nitry Tománek so Stümpelom, ale Staňa bol na mieste. Na opačnej strane pálil v dobrej pozícii tesne vedľa Bartoš a v podobnej šanci sa ocitol v 35. minúte Tománek, košický gólman včas vykorčuľoval a puk poslal mimo bránky. V závere druhej dvadsaťminútovky si domáci hráči vytvorili tlak, ale Deyl, Bicek a ani Hrnka nedokázali dostať puk do nitrianskej siete.

V 45. minúte Košice znova zatlačili svojho súpera, ale Hrnkova strela a ani Jenčíkovo zakončenie si nenašli cestu za Kristanov chrbát. Obidve družstvá vyčkávali na chybu súpera, dobre bránili stredné pásmo a priestor pred svojim gólmanom. V 52. minúte si nakorčuľoval z ľavej do útočného pásma Češík, jeho tvrdá strela skončila iba vo výstroji Kristana. O dve minúty neskôr sa natlačil pred nitriansku bránku Bartoš, nitriansky gólman znova "čaroval", rovnako i pri Hrnkovom zakončení.

V riadnom hracom čase už gól nepadol a zápas sa po tretí raz vo finálovej sérii dostal do predĺženia. V ňom sa nič podstatné neudialo a na rad prišli samostatné nájazdy. V nich rozhodol o víťazstve Košíc Bartoš. Pred ním sa presadili Spilar (Košice) a Lelkeš (Nitra).

HC Košice - HK Nitra 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0) - stav série: 3:2
Góly: 23. Sojčík (Bicek), rozhodujúci sam. nájazd P. Bartoš - 26. Miroslav Kováčik (Lelkeš, Milo)
Vylúčení: 1:1 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Kubuš - Šefčík, M. Valach, 8347 divákov

Nájazdy: T. Chrenko nedal, P. Bartoš nedal, Miroslav Kováčik nedal, G. Spilar 1:0, Lelkeš 1:1, M. Bartanus nedal, P. Bartoš 2:1, Nádašdi nedal

Košice: Staňa - Macejko, Cebák, Deyl, Klouček, Šeda, Kolba, Skalický, M. Takáč - Jenčík, P. Bartoš, G. Spilar - M. Bartánus, T. Marcinko, Hrnka - Sojčík, Češík, Bicek - Gmitter, Jokeľ, Hinďoš

Nitra: Kristan - Milo, Nádašdi, König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, Bača, Ďurkech - Miroslav Kováčik, Lelkeš, J. Ručkay - H. Ručkay, Stümpel, Tománek - Bajtek, T. Chrenko, Martin Segľa - Piačka, Hrazdíra, R. Mráz

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): "Náš tím má silu a verí si. Do záverov vkladajú chlapci všetko a v týchto momentoch sa prejaví aj kvalita nášho kádra. Hráči na seba vedia prevziať zodpovednosť. Nepozerám sa na to tak, že Nitru sme vo finále ešte v riadnom hracom čase nezdolali. Každý súboj v tejto sérii si musíme oddrieť. Ani jedno mužstvo nechce 'prepadnúť' a preto padá málo gólov. Máme mečbal a do Nitry ideme odhodlaní."

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Po dnešnej prehre si trochu oddýchneme a nachystáme sa na ďalší duel. Ešte raz chceme vypredať košickú Steel arénu. Dnešný zápas bol v réžii oboch gólmanov. V nájazdoch sme vo štvrtej sérii vybrali Tomáša Nádašdiho. Bolo to síce riziko, ale na nájazdy posielam len hráčov, ktorí si veria a majú za sebou dobrý zápas."

Peter Bartoš, autor rozhodujúceho samostatného nájazdu: "Myslím si, že je to hlavne o šťastí, že to tam padlo. Som veľmi vďačný za to, že sme dnes zvíťazili."

Gabriel Spilar, autor úvodného gólu: "Sme šťastní, že vyhrávame 3:2 na zápasy, hoci to bolo až po nájazdoch. Po zápase sa však na to už nikto nebude pýtať. Myslím si, že si zaslúžili vyhrať, pretože sme mali zápas vo svojich rukách. Výborne zachytal Kristan, ale aj u nás Rasťo Staňa."

Richard Lelkeš, útočník HK Nitra: "Bol to znovu smolný zápas. Trestné strieľania nám akosi nejdú. Mohli by to radšej zrušiť a nech sa hrá radšej na víťazný gól."

• Zdroj: SITA, TASR