Slovan zabojuje o obhajobu trofeje: Vo finále Slovenského pohára narazí na Košice

Juraj Halenár (druhý sprava) a jeho radosť so spoluhráčmiJuraj Halenár (druhý sprava) a jeho radosť so spoluhráčmi Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Futbalisti ŠK Slovan Bratislava sa stali ako obhajcovia prvenstva prvými finalistami slovenskej pohárovej klubovej súťaže s názvom Slovnaft Cup. Po minulotýždňovom víťazstve v Senici 3:1 zdolali "belasí" v utorkovom odvetnom semifinálovom dueli na Pasienkoch svojho súpera zo Záhoria hladko 3:0. Druhým finalistom Slovenského pohára sa stáli futbalisti MFK Košice, ktorí po bezgólovej remíze v Ružomberku zvládli domácu odvetu a vyhrali vysoko 4:1. Finále Slovnaft Cupu sa uskutoční 1. mája na trávniku v Myjave.

Vyberte si svoj zápas:

Slovan - Senica 3:0
Košice - Ružomberok 4:1

Suverénny postup Slovana do finále: Senicu v odvete zdolal rozdielom triedy

Tribúny zaplnené prevažne školákmi v rámci akcie "Poď na futbal" videli gól už po necelých štyroch minútach. Do odrazenej lopty sa oprel za hranicou šestnástky Halenár a presnou prízemnou strelou k ľavej žrdi otvoril skóre - 1:0. Vzápätí po rohovom kope hlavičkoval nebezpečne Bagi a Slovan aj bez Vitteka dokazoval, kto je na ihrisku pánom. Hostia sa dostávali do zakončenia sporadicky a ich nádej na postupový "zázrak" mohol v 13. minúte úplne umlčať Mészáros po kolmici od Halenára, v poslednej chvíli ale zachránil situáciu Pavlík. Senica dala o sebe vedieť výraznejšie až po polhodine hry - Kosorin sa "slalomovo" dostal do veľkej šance, Perniš ale jeho strelu vytesnil na roh. O chvíľu na druhej strane tutovkou z bezprostrednej blízkosti pohŕdol Peltier, Halenár trafil v 36. minúte iba konštrukciu bránky a tak až minútu pred prestávkou Gorosito využil zmätky v obrane súpera gólom na 2:0.

Postupové karty tak boli jasne rozdané, kouč hostí preto už do druhého polčasu neposlal Pirosku i Kalabišku a Peltiera v domácom drese nahradil Matejka. Práve novic na trávniku Ferenčík okamžite vyskúšal pozornosť domáceho gólmana Perniša, na druhej strane v 50. minúte Vrablec hlavou takmer pridal tretí gól. "Belasí" v upršanom počasí s prehľadom kontrolovali svoj náskok, príležitosti navýšiť ho mali Milinkovič, Grendel i striedajúci Matejka. Podarilo sa to ale až štvrťhodinu pred koncom Milinkovičovi, ktorý presne zakončil pohľadnú akciu Slovana. Ten vyšiel zo semifinálového dvojzápasu ako jasný víťaz, ideálnu šancu aspoň na čestný senický úspech v odvete zahodil štyri minúty pred koncom sám pred brankárom Ferenčík.

ŠK Slovan Bratislava - FK Senica 3:0 (2:0)
Góly: 4. Halenár, 44. Gorosito, 75. Milinkovič. Rozhodoval: Samotný, ŽK: Vrablec, Milinkovič, Bagi - Cristovam, Opiela, 3565 divákov.
/prvý zápas 3:1, do finále postúpil Slovan/

ŠK Slovan Bratislava: Perniš - Bagayoko, Gorosito (59. Hudák), Niňaj, Vrablec – Bagi, Grendel, Milinkovič – Halenár (73. Gašparovič) - Mészáros, Peltier (46. Matejka)

FK Senica: Šulla – Cristovam (66. Jirásek), Pavlík, Slinkin, Mazáň - Ventúra - Hiago, Piroska (46. Sosa), Opiela, Kalabiška (46. Ferenčík) - Kosorin

Jozef Valovič, tréner Slovana Bratislava: "Senica patrí medzi špičku slovenskej ligy a preto sme nepočítali s tým, že môžeme tak hladko postúpiť. Ale dali sme šesť gólov v oboch dueloch a hoci sme dnes mali problémy so zostavou, tak aj noví hráči sa chopili svojej šance. Okrem nášho výkonu ma dnes potešilo aj prostredie."

Pavel Hapal, tréner Senice: "Ja veľmi hodnotiť nebudem. Blahoželám Slovanu k postupu, bol jasne lepším tímom. My sme neboli súperovi v tomto dvojzápase dôstojným súperom a nezaslúžili sme si ísť do finále. Chceli sme sa v odvete pokúsiť zdramatizovať boj o postup, ale hrali sme s prílišným rešpektom a prakticky už po prvom polčase bolo definitívne rozhodnuté."

Koniec Tofiloského série: Košice napriek tomu do pohárového finále

Odvetný zápas semifinále začali obe mužstvá opatrne. Na prvú vážnejšiu šancu diváci museli počkať do 19. minúty. Najskôr neuspel po prieniku Lovás a po následnom rohovom kope sa k lopte dostal Ďubek, ktorého strelu zastavila ľavá žrď košickej brány. Košičania sa v prvom polčase snažili súpera prekvapiť centrami do pokutového územia, no obrana Ružomberčanov si s nimi dokázala poradiť. Najväčšiu šancu domácich v prvom dejstve mal v 31. minúte Diaby. Po Novákovej prihrávke zvnútra šestnástky proti brankárovi Kováčovi neuspel.

Aj v druhom dejstve sa ako prví pokúsili o strelu hostia. Po individuálnej akcii v 51. minúte strieľal Ružomberčan Lovás z hranice šestnástky vedľa bránky. Košičania odpovedali podobne nepresným pokusom Nováka z priameho kopu. V 55. minúte vyšlo hosťom prečíslenie, prvú strelu vyrazil Tofiloski priamo pred  Lovása, ktorý nikým nekrytý poslal hostí do vedenia - 0:1. Ružomberčania sa však z vedenia tešili len krátko. Hneď v následnom protiútoku potiahol akciu po pravej strane Viazanko a jeho prihrávku pred bránku usmernil Diaby za chrbát Kováča. Zaujímavú časť zápasu podčiarkla aj akcia Ďubeka, ktorého strelu v 59. minúte Tofiloski s námahou vyrazil. Strelec vyrovnávajúceho gólu Diaby bol blízko k druhému zásahu v 62. minúte, no Šinglárov center neusmernil do ružomberskej brány. Hostia sa sústredili na bránenie nerozhodného výsledku. Košičania sa snažili o druhý gól, ktorého sa dočkali v 73. minúte. Prihrávku Pačindu v 73. minúte zúročil Novák na tvrdú a presnú strelu - 2:1. V eufórii hrajúci domáci zakrátko pridali aj tretí gól. Na priamy kop Pačindu ideálne vyskočil Bašista a v 78. minúte upravil na 3:1. Hostí inkasované góly zaskočili a proti organizovane hrajúcim Košičanom sa nevedeli presadiť. V 84. minúte využil Novák ďalšiu medzeru v obrane Ružomberčanov a proti Kováčovi nezaváhal - 4:1. V 90. minúte ešte Novák mohol dokonať hetrik, no trafil len ľavú žrď.

MFK Košice - MFK Ružomberok 4:1 (0:0)
Góly: 57. Diaby, 73. a 84. Novák, 78. Bašista - 55. Lovás, Rozhodoval: Vlk ŽK: 78. Pačinda (Košice), 2080 divákov.
/prvý zápas 0:0, do finále postúpili Košice/

MFK Košice: Tofiloski – Ostojič, Šinglár, Bašista, Sekulič – Korijkov, Bukata (64. Haskič) – Viazanko, Kavka (25. Pačinda - 86. L. Urban) – O. Diaby, J. Novák

MFK Ružomberok: P. Kováč - Nosek, Adamovič, D. Kružliak, P. Maslo - M. Nagy (79. Kotora) - Ďubek, Tawamba, Zreľák - Lovás (85. Serečin), R. Bartoš (66. Szöke)

Radoslav Látal, tréner Košíc: "Do zápasu sme nevstúpili dobre. Celý prvý polčas nebol z našej strany dobrý. Vedeli sme, že môže rozhodnúť jedna situácia. Po inkasovanom góle sme sa zdvihli. Pomohlo nám, že sme rýchlo vyrovnali na 1:1. Postup je pre nás veľký úspech a sme zaň veľmi radi."

Jozef Chovanec, tréner Ružomberka: "V prvom rade gratulujem Košiciam k postupu. V prvom polčase bol náš výkon na dobrej úrovni. V druhom sme sa po inkasovanom góle dostali do problémov. Mali sme ešte náznaky brejkov, ale po ďalších góloch sme sa už položili."

• Zdroj: SITA, TASR